Kolejni mieszkańcy powiatu oszukani !
Inwestowanie staje się coraz prostsze. Przez internet możemy m.in. obracać akcjami giełdowymi, inwestować w kryptowaluty. Niestety przestępcy wykorzystują łatwowierność i chęć szybkiego zysku, manipulując i wprowadzając w błąd. Doprowadzają do utraty oszczędności życia, zaciągania kredytów. Przestrzegamy przed kolejnymi oszustwami.
Niemal każdego dnia do Komendy Powiatowej Policji w Złotowie wpływa zgłoszenie o oszustwie, zgłaszane przez mieszkańców powiatu złotowskiego. Wielokrotnie ostrzegaliśmy o oszustwach na tzw „wnuczka”, „policjanta”, których ofiarami najczęściej są seniorzy. Informowaliśmy o metodach w których pokrzywdzonymi są osoby w wieku 30+, które udostępniały przestępcom kody BLIK do płatności elektronicznej.
W tym tygodniu (09.04) do złotowskiej jednostki zgłosiła się mieszkanka powiatu, która została oszukana przez fałszywego analityka giełdowego, który miał inwestować jej pieniądze w waluty. Schemat tego oszustwa jest znym od miesięcy, lecz nadal bardzo wiele osób daje się złapać w pułapkę przestępców.
W tym przypadku cyberprzestępcy podszywają się pod znane osoby lub instytucje, celem nakłonienia potencjalnej ofiary do zainwestowania środków i otrzymania wysokiej stopy zwrotu. W rzeczywistości mają na celu narażanie ofiary na wysokie starty finansowe. Do tego wykorzystują technologię deepfake do tworzenia materiałów oszukańczych. Wykorzystują wizerunki znanych osób, generując nagrania video na których przedstawiona jest treść zachęcająca do rzekomych inwestycji fałszywe oferty (zarówno w postaci nagrań video, jak i statycznych reklam) dystrybuowane są poprzez reklamy w mediach społecznościowych. Po kliknięciu w link reklamy, ofiara trafia na stronę, na której wymagane jest dokonanie rzekomej rejestracji. Dane pozyskane przez przestępców w ten sposób umożliwiają nawiązanie kontaktu z potencjalną, już zmanipulowaną osobą, a w kolejnym kroku kradzież jej środków.
Od mieszkanka powiatu która zainwestowała w waluty, fałszywy analityk wyłudził kwotę ponad 1000 zł, która miała być w krótkim czasie wielokrotnie zwiększona. Na taki scenariusz nadal daje się nabrać wiele osób, dlatego bardzo istotnym jest podejmowanie przemyślanych decyzji i nie działania pod presją czasu i okazji do szybkiego zarobku.
asp. Damian Pachuc
foto: źródło : https://cebrf.knf.gov.pl/komunikaty/artykuly-csirt-knf/362-ostrzezenia/894-przeglad-wybranych-oszustw-internetowych-marzec-2024