Szczęśliwe zakończenie grzybobrania
W niedzielę funkcjonariusze złotowskiej jednostki zaangażowani byli w poszukiwania 39 letniej mieszkanki gminy Tarnówka, która szukając grzybów zabłądziła i noc spędziła w lesie. Wyziębioną kobietę odnalazł Policjant, który znał pobliskie lasy
W niedzielę (6.08) przed godziną 8, dyspozytor numeru alarmowego 112 otrzymał informację od kobiety przebywającej w lesie, że zgubiła się w trakcie zbierania grzybów. Mieszkanka gminy Tarnówka noc miała spędzić w lesie, gdyż doznała urazu nogi i nie potrafiła znaleźć drogi powrotnej. Jej telefon tracił zasięg i nie mogła powiadomić nikogo o sytuacji w jakiej się znalazła.
W rozmowie przekazała, gdzie szukała grzybów. Opisała charakterystyczne miejsca, przy których się znajdowała. Mówiła, że jest przemoczona, zmarznięta uskarżając się przy tym na ból nogi. W trakcie rozmowy straciła zasięg i nie udało się z nią skontaktować ponownie.
Dyżurny złotowskiej jednostki do poszukiwań skierował funkcjonariuszy będących w służbie, którzy niezwłocznie zaczęli sprawdzać leśne dukty, w lokalizacji gdzie mogła przebywać 39 latka. Rozpoczęte działania przyniosły zamierzony efekt. Jeden z policjantów Wydziału Kryminalnego złotowskiej jednostki, który znał pobliskie lasy zauważył zmarznięta kobietę siedzącą na skraju lasu. W tym samym czasie gdy do niej podszedł, pojawili się inni grzybiarze, którzy zaangażowali się w pomoc. Kobieta miała problemy z poruszaniem się i była przemoczona. Niezwłocznie udzielono jej pierwszej pomocy, a następnie przekazano zespołowi pogotowia ratunkowego, który zabrał ją do szpitala.
Ta sytuacja pokazała jak niewiele potrzeba, by wyjście na grzyby skończyło by się tragicznie.
Oto kilka podstawowych rad dla grzybiarzy:
- w miarę możliwości nie wybierajmy się do lasu w pojedynkę,
- nie oddalajmy się od osób, z którymi wybraliśmy się na grzybobranie - pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym,
- zabierzmy ze sobą telefon komórkowy (naładowany),
- kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, albo nawet oznaczajmy je, tak aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy,
- oceńmy realnie swoje możliwości i czas, jaki zamierzamy spędzić w lesie,
- jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, przystanków, czy stacji kolejowych,
- nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu,
- informujmy bliskich w jakim kierunku wybieramy się,
- jeśli nasi znajomi lub bliscy zabłądzili w lesie, nie zwlekając zaalarmujmy Policję.
asp. Damian Pachuc