Aktualności

Dwie osoby pogryzione przez psy. Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierząt

Data publikacji 25.05.2023

Policjanci interweniowali w związku z dwoma pogryzieniami przez psy do których doszło na na początku tygodnia na terenie powiatu złotowskiego. W pierwszym przypadku pogryzione zostało dziecko, w drugim 30 letni mężczyzna. Apelujemy o odpowiedzialne postępowanie ze zwierzętami i odpowiednia opiekę nad nimi. W szczególności zwracanie uwagi na właściwe zabezpieczenie kojców, ogrodzeń oraz aktualne szczepienia ochronne

 

We wtorek (23.05) Dyżurny złotowskiej jednostki został powiadomiony o dwóch pogryzieniach przez psy, w wyniku których poszkodowane zostało 3 letnie dziecko oraz 30 letni mężczyzna.

Do pierwszego zdarzenia doszło w miejscowości Jastrowie. Kilka minut po godzinie 15:00 policjanci otrzymali informację o pogryzieniu dziecka przez psa. W trakcie czynności ustalili, że 3-latek został ugryziony przez psa i posiada widoczne obrażenia, niezagrażające życiu i zdrowiu. Matka nieletniego wskazała właściciela czworonoga, a następnie udała się z synem do szpitala. Funkcjonariusze rozpytali wskazaną osobę i ustalili że pies nie posiada aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie. W związku z niezachowaniem ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia oraz brakiem aktualnych szczepień zwierzęcia skierowano wniosek do Sądu o ukaranie właściciela.

Kolejne zgłoszenie dotyczące pogryzienia, wpłynęło do funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Okonku przed godziną 21. W tym przypadku pogryziony został 30 letni mieszkaniec Lędyczka, który wcześniej wraz z właścicielem psa spożywał alkohol. Obrażenia mężczyzny były na tyle poważne, że został on przetransportowany do szpitala w Pile. Właściciel czworonoga okazał mundurowym aktualne szczepienia psa przeciwko wściekliźnie. Odizolował czworonoga, zobowiązując się do wzmożenia sprawowani nad nim opieki. Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzić będą funkcjonariusze z Komisariatu w Okonku.

Pamiętajmy !

Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami jakie nakłada prawo na właściciela. Należy pamiętać, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Reguluje to art. 77 kodeksu wykroczeń:

Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany”

W przypadku odpowiedzialności za to wykroczenie nie ma znaczenia czy właściciel psa nie zachował należytej ostrożności z winy umyślnej czy nieumyślnej. Zwykła ostrożność obejmuje bowiem przeciętne środki ostrożności związane z trzymaniem danego zwierzęcia, przy czym będą one zróżnicowane w zależności od gatunku zwierzęcia i przede wszystkim od stopnia niebezpieczeństwa, jakie zwierzę może stwarzać.

Za niedopilnowanie psa, wskutek którego inna osoba została pogryziona lub jej ciało zostało uszkodzone, zgodnie z art. 156 § 1 za ciężki uszczerbek na zdrowiu grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Jeżeli jednak działanie było nieumyślne, wówczas kodeks przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3, natomiast jeżeli wskutek pogryzienia nastąpi śmierć człowieka, wtedy sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 2 do 12 lat (art. 156 §2 i §3).

Obowiązkowe szczepienia ochronne

Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela psa, kota obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane być każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną do 500zł , a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.

Policjanci apelują do właścicieli czworonogów o odpowiedzialne postępowanie ze zwierzętami i odpowiednia opiekę nad nimi. W szczególności zwracanie uwagi na właściwe zabezpieczenie kojców, ogrodzeń oraz aktualne szczepienia ochronne.

Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do tragedii!

foto – Pixabay.com

mł.asp. Damian Pachuc

Powrót na górę strony