Ostrzegamy przed oszustwami przy zakupie opału
Chcesz kupić opał na zimę? Węgiel, pelet? Uważaj na internetowych oszustów. W ostatnim czasie na terenie Polski odnotowano wiele oszustw przy zakupie opału. Przestrzegamy przed okazjami cenowymi, zaniżonymi cenami, które mogą świadczyć, że mamy do czynienia z oszustwem
Przestępcy wykorzystują każdą okoliczność. Obok oszustw „na wnuczka”,”na policjanta”,”na amerykańskiego żołnierza” czy „na Orlen” pojawiają się nowe związane z aktualną sytuacją, związaną z utrudnieniami przy zakupie opału.
W ciągu ostatnich miesięcy na terenie kraju, odnotowano przypadki, w których osoby zostały oszukane przy zakupie opału. Schemat działania oszustów, był podobny i dotyczył głównie sprzedaży poprzez internet. Jeden ze schematów działania przestępców, dotyczył fałszywej strony internetowej na której oferowano do sprzedaży pelet w okazyjnej cenie. Po zakupie i wpłacie pieniędzy na konto sprzedającego, kontakt się urwał, a strona została wyłączona. Innym przykładem był zakup węgla na odległość, poprzez portal aukcyjny. W tym przypadku kupujący opłacił koszt zakupu 5 ton węgla i koszt jego transportu do domu. Po dwóch dniach od dokonania płatności, oszuści prowadzący sklep zwrócili pieniądze za opał, ale za transport już nie. Ogłoszenie zakupu zniknęło z portalu, a telefon do rzekomego sprzedawcy przestał odpowiadać. W tym przypadku kupujący stracił nie tylko część pieniędzy, ale również przekazał swoje dane osobowe oraz deklarację z limitem zakupu węgla bezpośrednio z kopalni, przypadającym na jedno gospodarstwo domowe w roku.
Przestrzegamy również przed sprzedawcami, którzy sprzedają węgiel bezpośrednio z samochodów. Potencjalnych klientów może skusić niższa cena oraz to, że widzą towar w samochodzie sprzedawcy. Tymczasem, nieuczciwi handlarze wykorzystują fakt braku możliwości dokładnego zważenia oraz przedstawienia jego certyfikatów, jaki to opał. Zdarzały się przypadki, w których zamiast dwóch ton węgla, za które płacił klient, wrzucili do jego piwnicy niewiele ponad tonę...
Co możemy zrobić, aby nie stać się ofiarą oszustwa?
Na stronie internetowej, Polskiej Rady Peletu znajdziemy informacje o wiarygodnych producentach tego surowca. Przy zakupie węgla warto korzystać z lokalnych, sprawdzonych punktów sprzedaży w których wcześniej my albo ktoś bliski dokonywał zakupu. W przypadku zakupu z internetu, na portalach sprzedażowych, jeżeli oferta wydaje się nam wiarygodna, warto zadzwonić do danej firmy i zapytać, czy prowadzi oficjalną stronę internetową ze sprzedażą. Uczciwa firma handlowa udostępni swoje dane. Zawsze starajmy się potwierdzić dane sprzedawcy oraz wiarygodność ogłoszenia. Korzystajmy z oficjalnych serwisów sprzedażowych, które oferują ubezpieczenie zakupu lub zwrotu płatności. Pamiętajmy, że nie warto ufać każdemu ogłoszeniu sprzedaży na odległość.
Ważne!
-
Nie wierzmy we wszystko co przeczytamy! Super oferta, zaniżona cena - to sygnały, które mogą świadczyć, że mamy do czynienia z oszustwem. Sprawdzajmy dokładnie każdą taką ofertę.
-
Korzystajmy ze sprawdzonych portali sprzedażowych.
-
Nie odpowiadajmy na oferty „super okazji”, przesyłane na e-maila. Pod żadnym pozorem nie otwierajmy załączonych w takich wiadomościach linków.
mł.asp. Damian Pachuc