Aktualności

Złotowscy policjanci apelują o rozwagę i ostrożność przy kontaktach z obcymi. Informujmy rodzinę, osoby starsze, sąsiadów o rożnych formach oszustw.

Data publikacji 19.05.2021

Policjanci ostrzegają mieszkańców całego powiatu przed oszustwami metodą na „wnuczka”, policjanta. Informujmy swoich rodziców, dziadków, sąsiadów, osoby starsze mieszkające samotnie o metodach wykorzystywanych przez przestępców.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Złotowie, kolejny raz apelują o rozwagę i rozsądek w kontaktach z obcymi, ze szczególnym uwzględnieniem kontaktów telefonicznych z nieznanych lub zastrzeżonych numerów telefonów. Tajemnicze telefony od osób podających się za krewnych czy policjantów do ludzi starszych z prośbą o pożyczenie, wyłudzanie pieniędzy, to już klasyczna metoda wyłudzeń stosowana przez oszustów.

Pamiętajmy, aby nigdy nie przekazywać swoich oszczędności nieznajomym. Nawet jeżeli o przekazanie pieniędzy prosi nas osoba podająca się za funkcjonariusza policji. Pamiętajmy, że policjant nie informuje o prowadzonych przez siebie postępowaniach telefonicznie i nie prosi o przekazanie pieniędzy, czy też przelanie ich na inny rachunek bankowy.

Jedną z zasad by nie pość ofiarą oszusta, to weryfikowanie informacji. Po zakończeniu rozmowy należy samemu skontaktować się z wnukiem i zapytać o co chodzi. O sprawie powiadomić policję, przy czym należy najpierw rozłączyć połączenie, a następnie samemu zadzwonić pod nr 112 najlepiej z innego telefonu. Jeśli jest taka możliwość, osobiście powiadomić najbliższą jednostkę Policji.

Policjanci przestrzegają również przed oszustami, którzy podając się np. za hydraulików, pracowników gazowni, wodociągów, rachmistrzów spisowych, zostają wpuszczani do mieszkań, gdzie korzystając z nadarzającej się sposobności kradną pieniądze lub wartościowe przedmioty.

By uniknąć kłopotów, najlepszą zasadą pozostaje niewpuszczanie do mieszkania osób obcych. Wszelkie niespodziewane wizyty administratorów, hydraulików, gazowników, pracowników socjalnych i innych da się samemu zweryfikować dzwoniąc do konkretnej instytucji. Dobrze jest przyjąć zasadę, by w trakcie wszelkich takich kontroli technicznych itp., mieć wsparcie kogoś młodszego: syna, córki, zięcia, wnuka. Poza sytuacjami nagłymi jak np. woda kapiąca z sufitu, wszelkie kontrole i przeglądy mogą poczekać. Można umówić się na inny termin, w którym senior nie będzie sam.

Pamiętajmy o tym kiedy spotkamy się ze swoją babcią lub dziadkiem. Rozmawiajmy z nimi o tym, uczulając ich na możliwe zagrożenia ze strony oszustów. Uświadamiajmy bliskie nam osoby, że nigdy telefonicznie nie będziemy prosili o pieniądze!

DP

  • Zdjęcie przedstawia ulotkę informacyjną dla seniorów z radami i numerem telefonu alarmowego
Powrót na górę strony