Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
6 maja został ustanowiony przez Komisje Europejską jako Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Wyznaczenie tej daty jest sposobem zwrócenia uwagi mieszkańcom Unii Europejskiej na kwestie bezpieczeństwa na drogach. Z jednej strony ma ona na celu uwrażliwienie opinii publicznej na problemy związane z bezpieczeństwem na drogach, a z drugiej – zmianę zachowań jego uczestników, tak aby stał się on bezpieczny dla nich wszystkich.
W tym dniu przypominamy wszystkim użytkownikom dróg, również dzieciom i młodzieży, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym to zadanie dla nas wszystkich, bo wszyscy mamy na nie wpływ uczestnicząc w ruchu drogowym jako piesi oraz kierujący pojazdami.
W ramach obchodów Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w całej Europie prowadzone są akcje uświadamiające.
Polska należy do krajów o wysokim stopniu zagrożenia wypadkami drogowymi. Wypadki te charakteryzują się dużą ilością ofiar śmiertelnych. W roku 2019 na 100 wypadków drogowych przypadało u nas 9-10 ofiar śmiertelnych, Podczas gdy w krajach takich jak Szwecja, Hiszpania, Belgia, Włochy liczba ta wynosi ok. 2 ofiary na 100 wypadków.
Wypadki drogowe i ich skutki w 2020 roku
W 2020 roku do Policji zgłoszono 23 540 wypadków drogowych mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu:
-
w porównaniu z rokiem 2018, kiedy to miały miejsce 31 674wypadki, liczba ta spadła o 8 134 wypadki,
-
w porównaniu z 2019 rokiem, w którym zanotowaliśmy 30 288 wypadków, liczba ta spadła o 6748 wypadków. W wyniku wypadków drogowych 2491 osób poniosło śmierć,
-
w porównaniu z rokiem 2018, kiedy zginęły 2862 osoby, nastąpił spadek o 371 osób,
-
w porównaniu z rokiem 2019, w którym śmierć poniosło 2 909 osób nastąpił spadek o 418 osób. W wypadkach ranne zostały 26 463 osoby (w tym ciężko 8 805),
-
w porównaniu do 2018 roku, kiedy obrażenia odniosło 37359 osób,liczba osób rannych zmniejszyła się o 10 896,
-
w porównaniu do roku 2019 kiedy zanotowano 35 477osób rannych, liczba ta spadła o 9 014 osób,
Nie da się całkowicie wyeliminować zjawiska, jakim są wypadki drogowe, jednak należy dążyć do ich ograniczenia, przede wszystkim zaś do ograniczenia ofiar śmiertelnych tych zdarzeń.
Wśród czynników mających decydujący wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego (człowiek – droga – pojazd), na pierwsze miejsce zdecydowanie wysuwa się człowiek. To właśnie zachowanie się poszczególnych grup użytkowników dróg, generalnie wpływa na powstawanie wypadków drogowych.
Wypadek nie jest TYLKO zrządzeniem losu czy przeznaczeniem. Tym tragicznym zdarzeniom towarzyszą okoliczności, NA KTÓRE wpływ ma działanie człowieka.
Piesi – grupa szczególnie narażona na wypadki
Około 40% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią „niechronieni” uczestnicy ruchu drogowego. Na tę grupę należy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ w przeciwieństwie do poruszających się samochodami, osoby te nie są osłonięte karoserią samochodu, nie mogą liczyć na działanie poduszek powietrznych ani pasów bezpieczeństwa.
KGP/MF