Podsumowanie długiego majowego weekendu na drogach powiatu złotowskiego
Zakończył się długi majowy weekend. Policjanci ruchu drogowego podsumowali działania, jakie prowadzili od 30 kwietnia do 3 maja. Policjanci dbali o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu złotowskiego. Na ulicach było więcej patroli, kontroli prędkości, trzeźwości, a także stanu technicznego pojazdów.
Podczas długiego majowego weekendu, tak jak i w latach poprzednich, nad bezpieczeństwem osób wybierających się na wypoczynek i wypoczywających na terenie naszego powiatu czuwali policjanci z drogówki. Policyjna akcja "Majowy Weekend" rozpoczęła się o 6.00 rano 30 kwietnia, a zakończyła 3 maja o 24.00. Na drogach można było spotkać więcej patroli. Policjanci sprawdzali, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Kontrolowali także stan trzeźwości kierowców, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach.
Od piątku do poniedziałku doszło do 1 wypadku w których jedna osoba została ranna. Mundurowi odnotowali też 7 kolizji. Policjanci zatrzymali 2 pijanych kierujących oraz dwóch kierujących, którzy prowadzili samochód pomimo, że sąd wyraźnie im tego zakazał. Mundurowi zatrzymali, także 6 dowodów rejestracyjnych pojazdów, których stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia.
Szczególnym zdarzeniem, które zaistniało podczas długiego majowego weekendu był wypadek, który miał miejsce w okolicach miejscowości Pieczynek. 39-letni mieszkaniec powiatu złotowskiego kierujący samochodem osobowym marki Ford Focus nie dostosował prędkości do warunków ruchu zjechał na pobocze a następnie uderzył w przydrożne drzewo. Pasażerka podróżująca z mężczyzną na skutek uderzenia z obrażeniami kończyn dolnych trafiła do szpitala. Jak się okazało 39-latek prowadził mając w organizmie blisko półtora promila alkoholu.
Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości
Jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu większe niż 0,25 mg/dm³ lub powyżej 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo i podlegamy już pod kodeks karny, a dokładnie art. 178a, za co grożą poważne konsekwencje.
W przypadku popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości kierowcy grozi:
– Grzywna w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, które w zależności od orzeczenia sądu mogą wynosić od 10 do 2000 złotych.
– Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości kierowca ukarany będzie zakazem prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Gdy kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.
– Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.
– Kara finansowa za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości to min. 10 tys. zł.
– Za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości sąd może ukarać kierowcę zakazem prowadzenia pojazdów na okres 15 lat, minimalny okres na jaki zakaz będzie orzekany to 3 lata.
Pijani kierujący to ogromne niebezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie wpływa na koncentrację i refleks, które mogą skutkować nieodwracalnymi konsekwencjami czego przykładem jest powyższe zdarzenie.