Aktualności

Spotkanie z policjantami w ramach projektu "Równać Szanse"

Data publikacji 10.03.2021

Kiedyś było tylko podwórko, boisko szkolne i najbliższa okolica, teraz są portale internetowe. To nowe miejsca, gdzie młodzież zawiera znajomości, dzieli się informacjami i doświadczeniem. Dzięki wirtualnej sieci może się także kształcić, rozwijać i budować swoją tożsamość. Takie właśnie jest założenie programu „Równać Szanse” realizowanego przez Złotowski Dom Kultury. Młodzi ludzie, będą mieli możliwość poznania tradycji Krajny tworząc tematyczne materiały filmowe, które później opublikują w Internecie. Musimy jednak pamiętać również o tym, że wirtualna rzeczywistość to także zagrożenia. Aby móc w pełni dbać o bezpieczeństwo uczestników projektu, Złotowski Dom Kultury zaprosił na spotkanie policjantów złotowskiej jednostki, którzy w trakcie dyskusji poruszali temat cyberzagrożeń.

Dziś 10 marca w auli kinowej Złotowskiego Domu Kultury z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „Równać Szanse”. Na prośbę organizatorów do udziału w zajęciach zaproszeni zostali policjanci złotowskiej jednostki, którzy rozmawiali z młodymi ludźmi o zagrożeniach jakie czyhają na nich w wirtualnym świecie.

W trakcie prelekcji poruszono tematykę bycia sprawcą i ofiarą przestępstw internetowych oraz nowych zagrożeń związanych z jego użytkowaniem. Cyberprzemoc staje się bowiem coraz powszechniejsza. Grupą szczególnie narażoną na bycie ofiarą oraz sprawcą przestępstw przy użyciu elektronicznych środków komunikacji są młodzi ludzie. Dlatego tak ważne jest uświadamianie im, że poza korzyściami jakie one dają, kryją się w nich również zagrożenia, wynikające z niewłaściwego ich wykorzystania.

Pomimo tego, że Internet przynosi ludziom wiele korzyści, takich jak łatwość komunikacji i szybki dostęp do informacji, niesie również za sobą wiele zagrożeń. Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie komputera i jakimi pobudkami się kieruje.

Dlatego też funkcjonariusze przestrzegali przed kontaktem z obcymi osobami, który może nieść za sobą wiele niebezpieczeństw. Każdy młody człowiek powinien mieć świadomość, że bardzo łatwo można stać się ofiarą m.in. cyberprzemocy, agresji lub stalkingu. Szeroko omówiono zagadnienia dotyczące cyberprzestępczości począwszy od definicji po formy na metodach kończąc. Podano rodzaje czynów zabronionych oraz przykłady takich przestępstw.

Uczestnicy projektu dowiedzieli się, jakie czynniki determinują agresję wśród młodych ludzi oraz jak sobie radzić z hejtem. Prowadzący podkreślali, że takie zachowania mają swoje konsekwencje prawne. Mundurowi przestrzegali młodzież przed wysyłaniem swoich zdjęć w internecie albo za pomocą komunikatorów osobom, których praktycznie nie znają, a które mogły bezprawnie rozpowszechnić ich wizerunek lub niewłaściwie go wykorzystać.

Aby móc zadbać o młodych ludzi, musimy się zainteresować ich wirtualnym światem. Z drugiej strony ważna jest relacja zbudowana na zaufaniu, tak by nasi podopieczni bez obaw opowiadali nam, o nowo poznanych przez internet znajomych i informacjach jakie od nich otrzymują. Wówczas możemy w porę zareagować na niepokojące sygnały i strzec bezpieczeństwa młodzieży także w wirtualnym świecie.

  • Policjanci stoją na scenie Złotowskiego Domu Kultury i prowadzą prelekcję z młodymi ludźmi na temat cyberzagrożeń. Spotkanie odbywa się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.
Powrót na górę strony