Aktualności

Przemoc i agresja w mowie nienawiści - policyjna lekcja online z wychowankami MOW w Jastrowiu

Data publikacji 01.12.2020

Stereotypy, wrogość, uprzedzenia i dyskryminacja były tematami lekcji online przygotowanej dla wychowanek MOW w Jastrowiu. Uczennice placówki już wiedzą, czym jest tzw. mowa nienawiści i jak duże zagrożenie mogą powodować tego typu negatywne emocje. Policjanci z Zespołu Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii uświadamiali młodzież, także co do konsekwencji prawnych związanych z popełnianymi w takich sytuacjach wykroczeniami i przestępstwami.

Negatywne myśli o drugim człowieku nierzadko inicjują przemoc. To zjawisko można zaobserwować na przykład w subkulturach pseudokibiców, w sieci, gdzie zamieszczane są niepożądane teksty na temat obcokrajowców czy osób o odmiennym kolorze skóry lub wyznaniu, a także pod adresem koleżanek z placówki oświatowej, do której uczęszcza taka młoda twórczyni internetowego wpisu.

Niestety dzisiaj, za sprawą wszechobecnych mediów, transfer informacji w sieci jest na tyle szybki, wręcz błyskawiczny, że powstrzymanie obraźliwych komentarzy jest niemalże niemożliwe. W ten właśnie sposób rodzą się negatywne emocje. Nie do końca przemyślane wpisy, bez grama empatii, zrozumienia dla drugiego człowieka, okazanego mu szacunku i należnej mu akceptacji dla jego inności. Oczywiście ową „inność” trudno zrozumieć młodzieży, jednak w miarę upływu lat, rozwój emocjonalny człowieka postępuje. W związku z tym, w głównej mierze za sprawą edukacji, dorastająca młodzież zaczyna rozumieć występujące wokół nich różnice. I tak w dobie globalnego świata w większości miast odmienny kolor skóry czy rysy twarzy nie wzbudzają już tak dużego zainteresowania, jak kiedyś. Związanych z tzw. innością przykładów nietolerancji można by mnożyć w nieskończoność. Stara prawda jednak mówi, że boimy się tego, czego nie znamy.

Dlatego, asp. sztab. Alicja Fidler i mł. asp. Damian Pachuc z Zespołu Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii złotowskiej komendy starali się przybliżyć problemy dotyczące antysemityzmu, uprzedzeń rasowych, dyskryminacji i szeroko rozumianego zjawiska braku tolerancji w społeczeństwie. Starali się także uwrażliwić młodzież na sytuacje, kiedy nie reagując, tak naprawdę dajemy przyzwolenie na złe zachowania i tym samym stajemy się „współodpowiedzialnymi” przemocy. W tym miejscu podczas lekcji online policjanci przybliżyli uczennicom takie zagadnienia, jak stereotypy, uprzedzenia, dyskryminacja, czy mowa nienawiści. Wychowanki MOW mogły dowiedzieć się, w jaki sposób powstają takie niepożądane zachowania i jakie rządzą nimi mechanizmy.

  • Policjanci z Zespołu Prewencji Kryminalnej Nieletnich siedzą przed komputerem i prowadzą zajęcia z wychowankami MOW. Po lewej stronie siedzi mł. aspirant Damian Pachuc po prawej aspirant sztabowy Alicja Fidler
Powrót na górę strony