Aktualności

Złotów - Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy

Data publikacji 02.10.2020

2 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy, dzień w którym różnego rodzaju organizacje i instytucje starają się dotrzeć ze swoim przesłaniem przeciw przemocy do jak najszerszej rzeszy osób. Przemoc to problem, który dotyczy zarówno kobiet, dzieci, jak i mężczyzn przyjmując w różnych krajach nieco odmienne oblicza. Skutki zjawiska są jednak podobne, gdyż z przemocą zawsze wiąże się upokorzenie, łzy i ból.

Data obchodzenia święta nie jest przypadkowa – właśnie w tym dniu przypada rocznica urodzin Mahatmy Gandhiego – propagatora pacyfizmu, życia bez wszelkiej przemocy i wzajemnej tolerancji pomiędzy wyznawcami różnych religii. Zasada unikania przemocy powinna nam przyświecać w każdym dniu. Niestety, przemoc to zjawisko wszechobecne, występujące w rożnych środowiskach i rożnych sferach życia.

Tak jak są różni ludzie, tak też możemy mówić o różnych rodzajach przemocy – nie jest nią wyłącznie przemoc fizyczna i psychiczna, możemy tu bowiem wskazać przemoc seksualną, ekonomiczną, jak również przemoc poprzez zaniedbanie – czyli naruszenie obowiązku do opieki ze strony osób najbliższych. Należy przede wszystkim pamiętać, że przemoc bardzo często stanowi naruszenie prawa. Najczęściej popełnianymi i najbardziej dolegliwymi społecznie są przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, przeciwko wolności, wolności seksualnej i obyczajności oraz przeciwko rodzinie i opiece.

Reagujmy na przemoc, nie stójmy bezczynnie gdy komuś obok dzieje się krzywda. Zgłaszajmy przestępstwa, nawet gdy nie jesteśmy pewni swojej oceny sytuacji i interpretacji faktów - to zrobi przygotowany do tego policjant. Pozbądźmy się oporu przed informowaniem policji o czyjejś krzywdzie, być może od naszego zachowania zależy czyjeś zdrowie lub nawet życie.

Złotowscy policjanci w dniu wczorajszym realizowali spotkania z młodzieżą szkolną w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia bez Przemocy. Policjanci spotykali się z młodzieżą Zespołu Szkół Ekonomicznych w Złotowie aby porozmawiać o zjawisku przemocy i agresji rówieśniczej. Zajęcia prowadzone były metodą, dyskusji, burzy mózgów oparte są na wzbudzeniu empatii i współodpowiedzialności za bezpieczeństwo i dobre samopoczucie w mikrospołeczności, jaką jest klasa szkolna.

Uczniowie dowiedzieli się również o konsekwencjach prawnych za stosowanie przemocy i innych zachowań agresywnych. Wspólnie budowali system pomocy osobom doświadczającym przemocy i zachowań agresywnych, opierający się o wsparcie osób dorosłych. Dyskusje kończyły się ogólną maksymą „nie rób drugiemu, co tobie niemiłe”, której stosowanie w szkole i poza nią pozwoli na bezpieczne i satysfakcjonujące budowanie relacji.

  • Policjant stoi przy tablicy w klasie szkolnej i prowadzi dialog z uczniami. Policjant zachowuje bezpieczną odległość od uczniów z uwagi na Covid-19 zgodnie z przepisami.
Powrót na górę strony