Policyjne działania "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"
Policjanci ruchu drogowego złotowskiej jednostki prowadzili wczoraj zintensyfikowane działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Funkcjonariusze zwracali uwagę na zachowanie prawidłowych relacji pomiędzy kierującymi pojazdami, rowerzystami i pieszymi. Byli w miejscach, gdzie drogi wszystkich uczestników ruchu się przecinają. Szczególnym nadzorem objęte były przejazdy dla rowerzystów i przejścia dla pieszych na terenie miast powiatu złotowskiego.
Bezpieczeństwo "niechronionych uczestników ruchu drogowego" (czyli przede wszystkim pieszych i rowerzystów) w dużej mierze zależy od nich samych. Od tego w jaki sposób zachowują się na jezdni, gdzie ją przekraczają i czy zwracają uwagę na inne osoby będące na drodze. Miejsca przekraczania jezdni przez pieszych i rowerzystów są oznaczone. Piesi i rowerzyści powinni mieć jednak świadomość, że samochód nie zatrzyma się w miejscu. Muszą dać się zauważyć kierującemu i pozwolić zatrzymać się w sposób bezpieczny. Dlatego zawsze przed przejściem dla pieszych należy się zatrzymać i rozejrzeć.
Kierujący samochodem ma obowiązek zachować szczególną ostrożność zbliżając się do wyznaczonego przejścia dla pieszych i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który się na nim znajduje. Dlatego istotne jest zawsze zmniejszenie prędkości przed przejściem dla pieszych czy przejazdem dla rowerzystów i uważne obserwowanie innych uczestników ruchu drogowego.
Kierujący rowerem to również uczestnik ruchu, który ma prawo znajdować się na drodze, ale i obowiązki z tym związane. Jego miejsce jest na jezdni lub pasie ruchu dla rowerów, a po chodniku może poruszać się wyjątkowo w trzech przypadkach i musi respektować prawo pieszych do swobodnego poruszania się po nim.
To podstawowe zasady obowiązujące uczestników ruchu drogowego, których przestrzeganie pomoże wszystkim w bezpieczniejszym poruszaniu się po drogach.
Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pieszy, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, doznaje bardzo poważnych obrażeń, często skutkujących kalectwem albo nawet śmiercią. Natomiast samo uczestnictwo w wypadku drogowym może powodować uraz do końca życia.
Przypomnijmy kilka zasad, które podnoszą bezpieczeństwo pieszych na drodze. Pieszemu nie wolno:
-
wchodzić na jezdnię spoza przeszkody,
-
poruszać się niewłaściwą stroną jezdni,
-
poruszać się jezdnią, gdy można poboczem lub chodnikiem,
-
przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu,
-
przebiegać tuż przez pojazdem,
-
wkraczać na przejście dla pieszych przy czerwonym świetle lub zielonym migającym,
-
wchodzić na jezdnię bez upewnienia się czy nie nadjeżdża pojazd,
-
poruszać się ruchliwą jezdnią dwójkami zamiast „gęsiego”.
Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym).
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści. Ponieważ widoczność rowerzysty w ruchu drogowym jest bardzo ważnym aspektem jego bezpieczeństwa, przypominamy o obowiązkowym wyposażeniu rowerów w światła: z przodu i z tyłu, oraz element odblaskowy z tyłu.
Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać:
1) światła:
- z przodu - światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
- z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające,
2) skutecznie działające hamulce,
3) dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie przenikliwym dźwięku.