Aktualności

Naruszył nietykalność cielesną policjanta, znieważył i groził - został aresztowany

Data publikacji 29.06.2020

Złotowscy policjanci zatrzymali 24-letniego mieszkańca Zakrzewa. Mężczyzna odpowie za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza, znieważenie oraz kierowanie wobec niego gróźb karalnych. Wczoraj sprawca usłyszał zarzuty za te przestępstwa. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

Ktoś powie, sami wybraliście taki zawód. Zgoda. W życiu każdego funkcjonariusza ostateczna decyzja o wstąpieniu w szeregi Policji jest suwerenna i przede wszystkim przemyślana. Interweniujemy w każdej sytuacji nie oglądając się za siebie, ryzykując własne życie. Zawsze do Waszej dyspozycji o każdej porze dnia i nocy, w dni wolne, powszednie i święta. W mrozie i upale. Nie oczekujemy wdzięczności ale szacunku i poszanowania. Tylko tyle i aż tyle. To chyba niezbyt wygórowane oczekiwania wobec tego co Wam oferujemy - bezpieczeństwo. Z całkowitą świadomością realizacji naszych zadań służymy Wam i Waszym bliskim. Coraz częściej dochodzi do sytuacji, gdzie przy akceptacji wielu środowisk ataki na policjantów nie znajdują właściwego potępienia. A w wielu nawet znajdują poklask i akceptację.

W miniony piątek (26.06.2020 r.) policjant służby kryminalnej pełniąc służbę na terenie Złotowa zauważył trójkę mężczyzn, którzy niestosownie zachowywali się przed jedną za złotowskich restauracji. Policjant wezwał więc mężczyzn do zachowania zgodnego z prawem. Nagle jeden z nich kopnął funkcjonariusza, zaczął grozić mu pozbawieniem życia i znieważał. Reakcja interweniującego policjanta była natychmiastowa. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do policyjnego aresztu. Okazało się, że to nie wszystkie przewinienia 24-latka. Policjanci ustalili, że mężczyzna już wcześniej był karany za podobne przestępstwa.

Zatrzymany usłyszał już zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej i kierowania gróźb karalnych. Sąd zastosował wobec niego areszt tymczasowy na okres trzech miesięcy. Grozi mu kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Zarówno policjant w mundurze, jak i policjant pełniący służbę w ubraniu cywilnym jest prawnie chroniony przed atakami fizycznymi. Prawo przewiduje karę za naruszanie nietykalności cielesnej policjanta, a zachowanie to jest przestępstwem. Naruszeniem nietykalności może być na przykład szarpanie policjanta za mundur, popychanie, a nawet próba zrzucenia czapki policyjnej z głowy. Jeżeli do ataku dochodzi poprzez działanie wspólnie z inną osobą albo dojdzie do użycia broni palnej wobec policjanta lub innego niebezpiecznego narzędzia (np. noża, pałki) to kara za taki atak wynosi nawet do 10 lat więzienia. Jeżeli policjant poniesie śmierć w wyniku takiego ataku, to sprawcy grozi nawet kara dożywotniego więzienia.

Pamiętaj: Jeżeli policjant jest po służbie, ale okaże legitymację i ujawni się jako policjant, to chroniony jest tak, jakby był na służbie. Za atak na niego grożą takie same kary, jakby był na służbie. Takie same kary grożą za atak na obywatela jeżeli osoba ta jest poproszona o udzielenie pomocy policjantowi i zgodzi się. Jest to wówczas tak zwana osoba przybrana do pomocy.

Jesteśmy dla Was, aby pomagać i chronić. Gotowi poświęcić życie własne, aby Wam i Waszym bliskim nie spadł przysłowiowy włos z głowy. Wskoczymy w ogień, lodowatą wodę, eskortujemy do szpitala, będziemy reanimować, podawać pomocną dłoń. Ale w sytuacji, kiedy podniesiecie na nas rękę, będziemy walczyć o siebie i o to, aby nasze dzieci nie pozostały bez matki lub ojca.

  • Policjanci trzymają zatrzymanego mężczyznę, który ma założone kajdanki na ręce trzymane z tyłu
Powrót na górę strony