Za niestosowanie się do nowych przepisów wyciągamy surowe konsekwencje
Policjanci kontrolują miejsca objęte zakazem, a wobec osób łamiących obowiązujące zasady, wyciągają surowe konsekwencje. Policjanci nakładają grzywnę w drodze mandatu karnego do 500 złotych lub kierują wnioski o ukaranie do sądu. Niezależnie od tego, funkcjonariusze przekazują informacje o nieprzestrzeganiu zasad do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który w prowadzonym przez siebie postępowaniu może nałożyć na winnych grzywnę w wysokości od 5 do 30 tys. złotych. Tylko w ten weekend 11 osób ukarano grzywną w drodze mandatu karnego, a wobec jednej osoby skierowano wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Złotowie.
Jak wiadomo, w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 w naszym kraju nie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi. Nowe, zaostrzone przepisy obowiązują do odwołania.
Nad ich przestrzeganiem czuwają policjanci wspierani przez strażników miejskich. Na ulicach miast pojawiło się więcej patroli. Mundurowi sprawdzają, czy nikt nie przebywa w miejscach objętych zakazem oraz czy przemieszczanie się jest rzeczywiście związane z ważnymi potrzebami życiowymi. Ci, którzy je lekceważą i narażają na niebezpieczeństwo innych, są surowo karani.
Złotowscy policjanci w miniony weekend pięciokrotnie interweniowali na zgłoszenia mieszkańców oraz w związku z ujawnionymi wykroczeniami. Wszystkie dotyczyły naruszeń nowych przepisów o gromadzeniu się i przemieszczaniu. Stróże prawa ukarali mandatami 11 osób lekceważących wprowadzone zasady oraz sporządzili 1 wniosek o ukaranie do sądu.
W dniu 4 kwietnia policjanci interweniowali wobec dwóch mężczyzn, którzy nie dość że nie utrzymywali pomiędzy sobą dwumetrowego dystansu to spożywali wspólnie alkohol. Mieszkańcy Złotowa zostali surowo ukarani za nieodpowiedzialne zachowanie. Wobec jednego policjanci zastosowali grzywnę w drodze mandatu karnego natomiast wobec drugiego skierowali wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Złotowie.
W związku z obowiązującym stanem epidemii przepisy zakazują wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań, w których uczestniczy więcej niż dwie niespokrewnione ze sobą osoby. Niestety nie wszyscy tego przestrzegają.
Wczoraj w godzinach popołudniowych policjanci zostali poinformowani o takim nielegalnym zgromadzeniu w Zakrzewie na ul. Człuchowskiej. Gdy funkcjonariusze przybyli na miejsce, zastali tam czterech młodych mężczyzn, którzy wspólnie, bez zachowania obowiązującej dwumetrowej odległości przemieszczali się po mieście. Gdy funkcjonariusze zwrócili im uwagę, że swoim zachowaniem nie tylko łamią przepisy ale też narażają siebie na niebezpieczeństwo zarażenia usłyszeli, że przecież oni wyszli tylko się spotkać. Młodzi ludzie zostali ukarani mandatami karnymi.
Grzywną ukarana została, także kierująca zatrzymana na ul. Staszica w Złotowie przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego. 21-latka poinformowała funkcjonariuszy, że jedzie z towarzyską wizytą do członka rodziny. Policjanci przypominając o obowiązujących zasadach i wytycznych z Rozporządzenia Ministra Zdrowia spowodowali, że kobieta udała się do swojego miejsca zamieszkania .
To tylko niektóre przykłady lekceważącego podejścia do obowiązujących obostrzeń.
Pamiętajmy! Zostańmy w domu dla wspólnego dobra, dbajmy o siebie i innych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Przypominamy, że w celu ułatwienia nadzoru nad osobami przebywającymi w izolacji domowej została przygotowana specjalna aplikacja „Kwarantanna domowa” - darmowa, bezpieczna i dostępna na systemy Android i iOS. To proste narzędzie, którego użytkowanie jest od pierwszego kwietnia obowiązkowe.
Aplikacja znacznie ułatwia weryfikację realizacji obowiązków pozostania w kwarantannie. Każdego dnia do osób, które zainstalowały i aktywowały aplikację, przychodzi wiadomość z prośbą o przesłanie swojego zdjęcia. Za pomocą geolokalizacji oraz programu do porównywania twarzy sprawdzane jest miejsce pobytu i osoba, która powinna pozostać w izolacji domowej.