„Myśl Trzeźwo” – nie siadaj za kierownicę po alkoholu
Lekkomyślność – to najlżejsze słowo, jakim można określić zachowanie osoby, która wsiadła za kierownicę swojego pojazdu, choć wcześniej piła alkohol. Auto kierowane przez taką osobę może w ułamku sekundy zamienić się w śmiercionośne narzędzie. Dlatego policjanci każdego dnia dbają o to, by eliminować takie osoby z ruchu drogowego. To jedno z podstawowych, ale nie jedyne zadanie, z jakim mierzą się policjanci na naszych drogach.
Do pierwszego zatrzymania nieodpowiedzialnego kierowcy doszło 30 stycznia br. około godz. 11.30 w Zakrzewie na ul. Leśnej. Policjanci zauważyli kierującego osobowym fiatem, którego styl jazdy wskazywał, że może znajdować się on pod wpływem alkoholi. Podejrzenia policjantów wyjaśniło przeprowadzone badanie stanu trzeźwości 49-latka. Mieszkaniec gminy Zakrzewo miał prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi mu do 2 lat więzienia. Funkcjonariusze zatrzymali także jego prawo jazdy
Kolejnym nieodpowiedzialnym uczestnikiem ruchu drogowego okazał się mieszkaniec gminy Okonek, który wracał z sąsiedzkiego spotkania. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli, kilkadziesiąt metrów od domu. Mieszkaniec gminy Okonek zdecydował się wsiąść do auta, mimo iż mógł dotrzeć do miejsca zamieszkania na piechotę. W chwili badania miał blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie. Mundurowi skierowali przeciwko niemu wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Złotowie.
Wypity alkohol - nawet w niewielkiej ilości - prowadzi zawsze do zaburzenia percepcji wzrokowej, ogranicza pole widzenia powodując błędną ocenę odległości i szybkości, które są tak ważne podczas prowadzenia pojazdu. Niestety nie brakuje osób, które decydują się na głupi krok i wsiadają za kierownice pojazdów pod wpływem alkoholu.
Apelujemy do osób wsiadających za kierownice aut o rozsądek i odpowiedzialność oraz o to, by miejsce kierowcy w pojazdach zajmowały jedynie osoby bezwzględnie trzeźwe. Niestety niektórzy wciąż pozostają głusi na te apele. Bezpieczeństwo na drogach to nasza wspólna sprawa! Reagujmy, gdy widzimy nietrzeźwą osobę za kierownicą i informujmy o tym policjantów. Funkcjonariusze sprawdzają każdy taki sygnał. Dzięki takiej reakcji, być może przyczynimy się do tego, że nie dojdzie do kolejnej bezsensownej tragedii na drodze.
Alkohol, brak logicznego myślenia i wyobraźni wśród kierowców był już wiele razy przyczyną tragedii, dlatego pamiętajmy i myślmy o konsekwencjach przed, a nie po fakcie.
Kiedy nie mamy pewności co do swojej trzeźwości, możemy skorzystać z alkomatów dostępnych w jednostkach organizacyjnych Policji.