Policjanci złotowskiej komendy przy wsparciu Urzędu Miasta Złotów i Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Starostwa Powiatowego w Złotowie zorganizowali konferencję pod hasłem „Narkotyki i nowe substancje psychoaktywne". Celem konferencji było wypracowanie schematów postępowania, tzw. dobrych praktyk istotnych dla skutecznej walki z substancjami psychoaktywnymi.
W dniu 15 stycznia w sali kinowej Złotowskiego Domu Kultury odbyła się konferencja, której tematem były zagrożenia jakie niosą za sobą substancje psychoaktywne. Organizatorami konferencji byli funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Złotowie.
Adresatami wspólnej wymiany doświadczeń byli przede wszystkim dyrektorzy, nauczyciele i pedagodzy szkół powiatu złotowskiego. Głównym założeniem spotkania było wypracowanie koncepcji spójnych i skoordynowanych działań profilaktycznych prowadzonych na terenie miasta i powiatu przez różne zobowiązane do tego podmioty i instytucje. Konferencja miała ponadto służyć w szczególności przekazaniu informacji na temat rozpoznawania zachowań ryzykownych i dewiacyjnych u dzieci i młodzieży w aspekcie zagrożenia dopalaczami i narkotykami oraz negatywnych konsekwencji wynikających z zażywania narkotyków i dopalaczy.
Po uroczystym rozpoczęciu konferencji przez Komendanta Powiatowego Policji w Złotowie Pana mł. insp. Roberta Chwedczyka nadszedł czas na wysłuchanie wykładów zaproszonych do udziału w spotkaniu specjalistów zajmujących się w codziennej pracy problematyką środków odurzających.
Pierwszym z prelegentów był prof. dr hab. Mariusz Jędrzejko, dyrektor naukowy Centrum Profilaktyki Społecznej, pedagog społeczny i socjolog, organizator i współorganizator ponad 500 konferencji metodycznych, warsztatów edukacyjnych i szkoleń profilaktycznych dotyczących nowych uzależnień i problemów wychowawczych. W swoim wystąpieniu profesor Jędrzejko mówił o tym, czym są narkotyki, a czym dopalacze, jaka jest między nimi różnica, jakie są ich mechanizmy działania, jak postępować z osoba znajdującą się pod wpływem narkotyków (pomoc medyczna). Zachęcał władze miasta, żeby tego typu zajęcia odbyły się ze wszystkimi rodzicami, nauczycielami i uczniami, bo jeśli chce się zmieniać rzeczywistość, to trzeba stosować starą zasadę "powoli, powoli, a osiągniesz sukces". Zauważamy problemy i zaczynamy ciężką pracę... - wyjaśniał. W swoim wystąpieniu często podkreślał, że "stare narkotyki" nie czyniły od razu takiego spustoszenia w organizmie i psychice młodych ludzi. Dziś dawki substancji odurzających w narkotykach są kilkukrotnie większe podając jako przykład marihuanę, która kiedyś zawierała około 2-3% THC a obecnie wspomagana syntetycznym THC zawiera około 13-14%. Jak wskazywał w trakcie prelekcji, ludziom wydaje się że narkotyki i dopalacze to "głupoty" a tak naprawdę to ogromny problem finansowy, społeczny, moralny, zdrowotny... Rocznie na edukację, leczenie, rehabilitację wydajemy kilka miliardów złotych. Na narkotyki i dopalacze nie można patrzeć tylko w perspektywie zdrowotnej, ona jest bardzo istotna, zwłaszcza że nowe narkotyki, prowadzą do trwałych zmian w ośrodkowym układzie nerwowym, w układzie krążenia lub oddechowym. Kolejnym z etapów prelekcji Pana Profesora były ćwiczenia praktyczne dotyczące rozpoznania symptomów osób znajdujących się pod działaniem substancji psychoaktywnych.
Kolejnym z prelegentów był Maciej Szczodrowski wiceprezes fundacji Bonum Humanum. Swoje wystąpienie rozpoczął od zasad marketingu narkotyków i nowych środków psychoaktywnych i panującej swojego rodzaju mody na dopalacze wśród młodzieży, wynikającej z braku fundamentalnej wiedzy o konsekwencjach ich zażywania. Tłumaczył jak kartele narkotykowe sterują naszą podświadomością i wiedzą w tym zakresie. Stawiając pytanie dotyczące odczuć osoby znajdującej się pod wpływem marihuany odpowiedzi przekazywane przez uczestników konferencji były nie tylko nieprawdziwe, ale też nie negowały osoby zażywającej THC. Jak podkreślił to wielka praca grup przestępczych, które powtarzając nam kłamstwa sprawiają, że społecznej świadomości stają się one prawdą. Podkreślał, że już pierwszy kontakt z taką substancją chemiczną może doprowadzić do śmierci, ale przecież diler nam tego nie powie zastosuje bowiem kryptoreklamę.
Dzięki konferencji jej uczestnicy w sposób praktyczny potrafią rozpoznawać stan po zażyciu narkotyków, dopalaczy i innych środków odurzających, a także znają już sposoby przeciwdziałania takim sytuacjom. Z pewnością wiedzą już, jak postępować z osobami, które takie substancje zażyły. Udział w konferencji został potwierdzony certyfikatem uczestnictwa.