Aktualności

Podsumowanie Świąt Bożego Narodzenia w powiecie złotowskim

Data publikacji 27.12.2019

Minione Święta Bożego Narodzenia, to czas intensywnej pracy złotowskich policjantów. Podczas trzech dni świąt funkcjonariusze przeprowadzili 52 różnego rodzaju interwencji, zatrzymali 5 osób na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa oraz zatrzymali 1 osobę poszukiwaną przez wymiar sprawiedliwości. Od wtorku do czwartku, funkcjonariusze ujawnili i zatrzymali 3 nietrzeźwych kierujących oraz 1 kierowcę, który pomimo cofnięcia uprawnień prowadził samochód osobowy. Nie odnotowano wypadków drogowych jedynie 5 niegroźnych kolizji.

Okres świąt to dla policjantów czas intensywnej pracy. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie od minionego wtorku do czwartku dbali o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu, jak również przyjezdnych i turystów.

W tym czasie na drogach powiatu nie doszło do żadnego wypadku drogowego, natomiast odnotowano 5 niegroźnych kolizji. Policjanci zatrzymali 4 kierujących, spośród których 3 było nietrzeźwych a 1 zdecydował się wsiąść za kierownicę pomimo wydanej przez Starostę Bytowskiego decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami.

Święta to czas, w którym policjanci podejmowali również liczne interwencje, chociażby w przypadku zakłócania ciszy nocnej czy też awantur najczęściej wszczynanych przez osoby nietrzeźwe. Tylko od wtorku do czwartku funkcjonariusze przeprowadzili 52 różnego rodzaju interwencje. Ponadto zatrzymali 1 osobę poszukiwaną przez wymiar sprawiedliwości oraz 5 na gorącym uczynku popełnienia przestępstw, m.in. kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Mimo że święta za nami nadal apelujemy o ostrożność, szczególnie na drogach i stosowanie się do obowiązujących przepisów. Pieszym przypominamy o obowiązku noszenia odblasków. Do noszenia odblasków zachęcamy również przemieszczających się ulicami miast. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski nośmy na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Apelujemy też do pasażerów: nie bądźcie bierni w przypadku brawurowej, ryzykownej, pozbawionej wyobraźni jazdy! Trzeba reagować i stanowczo się temu sprzeciwiać, żądając bezpiecznej jazdy. Zachowajmy szczególną ostrożność i rozwagę na drodze! Nadmierna prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych czy nieustąpienie pierwszeństwa, to najczęstsze przyczyny tragedii na drodze.
Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo, jako uczestników ruchu drogowego, zależy w głównej mierze od nas samych! Brak należytej ostrożności i wyobraźni wszystkich uczestników ruchu, może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych zdarzeń.


Jeśli jesteś kierowcą:

Zachowaj ostrożność, zbliżając się do przejść dla pieszych. Zawsze może zdarzyć się, że pieszy źle oceni Twoją prędkość lub odległość Twojego samochodu od przejścia albo po prostu zachowa się bezmyślnie. Ograniczenie do 50km/h w terenie zabudowanym jest kompromisem pomiędzy wygodą i szybkością przemieszczania się, a bezpieczeństwem. Nie zapominaj też, że na długość drogi hamowania składa się wiele czynników; między innymi stan nawierzchni, pracy układu hamulcowego, Twojej szybkość reakcji i oczywiście prędkości pojazdu. Spowodowanie wypadku, w którym ktoś odniósł obrażenia lub stracił życie jest przestępstwem ściganym z mocy artykułu 177 Kodeksu Karnego. Rozmowa przez telefon podczas jazdy, jedzenie, picie, palenie papierosa; wszystko to obniża możliwości Twojego postrzegania. Pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania wobec wszystkich innych uczestników ruchu drogowego, nie oczekuj, że dostosują do zasad ruch drogowego „tylko” dlatego, że mają taki obowiązek.
Jeśli jesteś pieszym:

Zbliżając się do przejścia, upewnij się, że nie wchodzisz pod koła nadjeżdżającego pojazdu. Nawet fakt, że na sygnalizatorze jest zielone światło, nie oznacza, że ktoś nie spróbuje się „wyrobić” przed Tobą. W sytuacji, gdy nie ma chodnika, a jesteś zmuszony korzystać z jezdni lub pobocza, masz obowiązek poruszać się po lewej stronie jezdni (twarzą do nadjeżdżających pojazdów). Po zmroku, w szczególności poza miastem, masz obowiązek korzystać z elementów odblaskowych. Jeśli ich nie masz możesz użyć latarki, komórki, świecącego breloczka; czegokolwiek pozwalającego dostrzec Cię odpowiednio wcześniej,zamiast w momencie, gdy już na jakąkolwiek reakcję może być za późno.

Staraj się nie zapominać, że bez względu na posiadane odblaski, bez względu na Twoje przepisowe zachowanie, zawsze może zdarzyć się, że nadjeżdżający kierowca zwyczajnie Cię nie widzi; czy to dlatego, że będzie oślepion
y źle ustawionymi światłami innego samochodu, czy po prostu akurat w tej chwili nie będzie patrzył na drogę.

Apelujemy, aby kierowcy zwrócili szczególną uwagę na pieszych. Po zmroku, na źle oświetlonych drogach, pieszy jest słabo widoczny. Kierowca dostrzeże go dopiero w światłach samochodu – jeśli jedzie zbyt szybko, może nie wyhamować na czas. Zachowajmy ostrożność, przejeżdżając po zmroku przez małe miejscowości, szczególnie w okolicach przejść dla pieszych czy przystanków. Ważne jest, aby piesi, którzy muszą się poruszać jezdnią lub poboczem, stosowali się do obowiązku noszenia elementów odblaskowych, a także aby pamiętali, że choć pieszy dostrzega samochód z dużym wyprzedzeniem, kierowca może nie widzieć pieszego w tej samej chwili.

Przestrzegamy wszystkich kierowców przed zbytnim pośpiechem na drodze. Podróżujmy bezpiecznie, z prędkością dostosowaną do panujących warunków – natężenia ruchu, pogody, stanu nawierzchni.

Pamiętajmy, że minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h wynosi około 30 metrów, a przy prędkości 100 km/h, to już 80 metrów.

Apelujemy o jazdę zgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem. Przypominamy wszystkim użytkownikom dróg, także pieszym, że bezpieczeństwo na drogach  zależy od nas samych – od decyzji, które podejmujemy.

Pamiętajmy, że niedopuszczalne jest prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu. Prowadząc pojazd odpowiadamy nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale też bezpieczeństwo innych użytkowników dróg. Nie pozwólmy nietrzeźwemu prowadzić samochodu. Nie bądźmy obojętni, bo w grę wchodzi ludzkie życie i zdrowie. Wielu tragedii można by uniknąć, gdyby w porę zareagował znajomy, pasażer, ktoś z rodziny, czy jadący w pobliżu kierowca.

  • Zdjęcie przedstawia odznakę policyjną w miejscu identyfikacji indywidualnej policjanta numer telefonu 997
Powrót na górę strony