Aktualności

Działania Grupy „SPEED”

Data publikacji 03.12.2019

Policjanci ze specjalnej grupy "SPEED" wczoraj ruszyli do akcji. To kolejna odsłona działań na terenie powiatu złotowskiego. Funkcjonariusze mając do dyspozycji szybkie radiowozy marki BMW oraz mierniki prędkości z wizualizacją dyscyplinowali kierowców, zwłaszcza tych, którzy rażąco naruszają przepisy ruchu drogowego.

Prędkość – to najczęściej wymieniana przyczyna wypadków drogowych. Wynika to nie tylko z policyjnych statystyk, ale i z obserwacji użytkowników dróg. Aby przeciwdziałać niebezpiecznym i agresywnym zachowaniom na drodze oraz ograniczyć liczbę wypadków drogowych, policjanci województwa wielkopolskiego wczoraj przeprowadzili działania pod kryptonimem „SPEED” na terenie powiatu złotowskiego. W akcji wymierzonej w „piratów drogowych” udział wzięli policjanci z Chodzieży, Piły, Wągrowca i Złotowa.

Coraz lepsze auta i coraz lepsze drogi "zachęcają" niektórych kierowców do łamania przepisów prawa. W ten sposób osoby te powodują zagrożenie nie tylko dla siebie, ale stwarzają niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia innych uczestników dróg, często nie zdając sobie z tego sprawy. Do najbardziej zagorzałych zwolenników poruszania się z dużą prędkością nie docierają przekazy edukacyjno-profilaktyczne, ani informacje o kolejnych tragediach, do jakich dochodzi na drodze.

Zespół „SPEED” działa na terenie całego garnizonu wielkopolskiego, wykorzystując przede wszystkim radiowozy nieoznakowane. Funkcjonariusze prowadzą zarówno pomiary statyczne, jak i dynamiczne.

Policjanci działają zdecydowanie, aby ukrócić karygodne zachowania na drodze. Grupa jest odpowiedzią policji na przypadki łamania ograniczeń prędkości. Docelowo chodzi o to, aby oprócz reagowania na pospolite formy łamania prawa, akcentować na te najbardziej niebezpieczne.

Policjanci kierowani są w miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego. Znamy te miejsca, bo najczęściej dochodzi tam do wypadków. Wskazują je również sami mieszkańcy powiatu złotowskiego, za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Sama nazwa „SPEED” wskazuje, jakie zadania przed nimi postawiono. Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych, a także skalę ich skutków. Nadmierna lub niedostosowana do warunków ruchu niesie za sobą zagrożenie nie tylko braku opanowania pojazdu, a w konsekwencji doprowadzenia do wypadku, lecz w istotny sposób wpływa na rozmiar obrażeń uczestniczących w nim osób.

W skład zespołu "Speed" wchodzą doświadczeni funkcjonariusze, mający specjalistyczne przeszkolenie. Wykorzystują najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponuje policja. To m.in. mierniki prędkości z wizualizacją oraz pojazdy wyposażone w wideorejestratory.

Podczas wczorajszy działań Grupy nr 2 Piła „SPEED” namierzono 15 kierujących, którzy rażąco naruszyli przepisy ruchu drogowego.

Przypominamy, że zgodnie z przepisami ruchu drogowego w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym powyżej 50 km/h, policjant ujawniający takie wykroczenie zatrzymuje kierowcy prawo jazdy już w trakcie prowadzonej kontroli drogowej. Po przesłaniu go do właściwego starosty zostaje wydana decyzja administracyjna skutkująca zatrzymaniem tego dokumentu za pierwszym razem na 3 miesiące.

Należy pamiętać, iż starosta wyda powyższą decyzję niezależnie od tego, czy prawo jazdy zostało fizycznie zatrzymane przez policjanta. Zgodnie z przepisami, podmioty uprawnione do kontroli ruchu drogowego informują właściwego starostę o każdym ujawnionym przypadku dopuszczenia przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h) czy przewożenia nadmiernej liczby osób. Na podstawie tej informacji starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązując kierowcę do zwrotu prawa jazdy, o ile dokument ten nie został wcześniej zatrzymany.

Istotne jest, iż 3-miesięczny okres, na jaki zatrzymywane będzie prawo jazdy, zacznie biec od daty jego faktycznego zatrzymania przez policjanta, a jeżeli czynność ta nie miała miejsca, dopiero od momentu jego zwrotu do właściwego organu (starosty).

Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami - jego przywrócenie zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.

Pamiętajmy, że kierowca przekraczający dozwoloną prędkość stwarza zagrożenie życia i zdrowia zarówno swojego jak i innych uczestników ruchu!

  • Policyjny radiowóz oznakowany marki BMW wchodzący w skład grupy "Speed" województwa wielkopolskiego
Powrót na górę strony