Aktualności

Policjanci odwiedzili uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Złotowie

Data publikacji 30.11.2019

Przedstawiciele złotowskiej policji przeprowadzili spotkanie profilaktyczno - edukacyjne z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Złotów.

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Złotowie z Zespołu Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii odwiedzili osoby uczęszczające na Warsztaty Terapii Zajęciowej w Złotowie.

W pierwszej części spotkania rozmawiano o bezpieczeństwie na drodze. Policjanci wyjaśnili uczestnikom warsztatów pojęcie pieszego, jako niechronionego uczestnika ruchu drogowego. Przypomnieli też słuchaczom o obowiązku noszenia elementów odblaskowych oraz uświadomili, jak ważną rolę odgrywają one w naszym bezpieczeństwie. Mowa była też o wyposażeniu cyklisty- czyli kasku ochronnym, rękawiczkach, ochraniaczach na łokcie i kolana, ale także jednośladu. Przypomniano, że rowery powinny być widoczne, wyposażone w światła oraz dzwonek.

W dalszej części spotkania profilaktyk z Wydziału Prewencji przedstawił zagrożenia online i metody działania oszustów. Podkreślił, że Internet zapewnia wspaniałe możliwości do nauki i zabawy, ale jest też medium, które niesie szereg zagrożeń. Podczas spotkania wyjaśniono na czym one polegają i przedstawiono sposoby na ich zapobieganie.

Szczególną uwagę zwrócono także na odpowiedzialność za swoje działania. W trakcie spotkania wyjaśniono uczestnikom warsztatów co to jest przestępstwo i jakie są konsekwencje jego popełnienia. Policjanci szczegółowo scharakteryzowali zjawisko cyberprzemocy, które może wyrządzić ogromne szkody. Przemoc ta jest bardzo dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane na telefon komórkowy filmiki, czy obraźliwe komentarze docierają za pomocą sieci do wielu osób. Jeśli cyberprzemocą zostanie dotknięta osoba wrażliwa, może to spowodować u niej głębokie problemy psychiczne.

Omówiono również tematykę związaną z zabezpieczaniem dostępu do swoich kont na portalach społecznościach oraz poczty w celu zapobiegania włamaniom i ochroną swoich danych osobowych. Mundurowi radzili, co robić żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, jak postąpić będąc świadkiem takiej jej formy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci.

Ofiary lub świadkowie cyberprzemocy powinni szukać wsparcia – porozmawiać z rodzicami, pedagogiem, wychowawcą. Razem łatwiej rozwiązać problem. Dobrym rozwiązaniem jest również kontakt z profesjonalistami np. z konsultantami helpline.org.pl (800 100 100).

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem oraz przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Zadawano wiele pytań i dzielono się własnymi spostrzeżeniami.

Na zakończenie wszystkich słuchaczy wyposażono w elementy odblaskowe.

  • Policjantka prowadząca spotkanie aspirant sztabowy Alicja Fidler stoi do wspólnego zdjęcia z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Złotowie. Osoby niepełnosprawne machają do robiącego zdjęcie policjanta.
  • Policjanci prowadzący spotkanie aspirant sztabowy Alicja Fidler i sierżant Damian Pachuc stoją prowadzą pogadankę skierowaną  do uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Złotowie. Osoby niepełnosprawne przysłuchują się prowadzonej prelekcji siedząc na wózkach inwalidzkich i krzesłach w sali warsztatów terapii
Powrót na górę strony