Podsumowanie działań „SMOG”
Wczoraj na powiatu złotowskiego odbyły się policyjne działania pod kryptonimem "SMOG". Funkcjonariusze kontrolowali pojazdy pod kątem emisji spalin. W trakcie akcji policjanci sprawdzali również stan techniczny pojazdów.
Nazwa „smog” powstała z dwóch angielskich słów: smoke (dym) i fog (mgła). Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zanieczyszczenia powietrza zabijają co roku 6,5 mln ludzi na całym świecie. W Polsce jest to blisko 50 tys. osób rocznie – szacuje Europejska Agencja Środowiska. Nasz kraj zajmuje wysoką pozycję na liście najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Policja aktywnie włączyła się w przedsięwzięcia zmierzające do ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery m. in. przez prowadzenie działań ukierunkowanych na przeprowadzanie jak największej ilości badań emisji spalin pojazdów oraz na eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego. Wczoraj (20.11.19) na terenie naszego powiatu policjanci przeprowadzili działania "SMOG". Funkcjonariusze kontrolowali przede wszystkim stan techniczny pojazdów, zwracali szczególną uwagę na prawidłowe działanie silnika oraz układu wydechowego, co ma duży wpływ na zwiększoną emisję spalin oraz nadmierne zadymienie.
W działaniach wzięło udział 8 policjantów ruchu drogowego, którzy ogółem skontrolowali 87 pojazdów, ujawniając 2 pojazdy naruszające wymagania ochrony środowiska, w związku z czym funkcjonariusze zatrzymali ich dowody rejestracyjne.
Przypominamy obowiązujące przepisy:
Art. 66. ust. 1, pkt 3 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. zm.) stanowi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2016 r. poz. 2022).
Art. 132. ust. 1. pkt 1c ustawy – Prawo o ruchu drogowym określa, że policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska. W tym przypadku policjant może również ukarać kierującego mandatem karnym i nie może zezwolić na dalsze używanie pojazdu.