Policjanci rozmawiali z wychowankami MOS w Krajence o cyberprzemocy
Nękanie, wulgarne smsy, e-maile, dopisywanie obraźliwych komentarzy – to tylko niektóre formy cyberprzemocy, by zwrócić uwagę na zagrożenia i konsekwencje wynikające z nieprawidłowego korzystania z Internetu policjanci z Zespołu Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii złotowskiej jednostki spotkali się z wychowankami Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Krajence. Przedsięwzięcie odbyło się w ramach międzynarodowej kampanii "19 Dni Przeciwko Przemocy, krzywdzeniu dzieci i młodzieży".
Policjanci z Zespołu Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii Aspirant sztabowy Alicja Fidleri sierżant sztabowy Damian Pachuc, aby ustrzec przed zagrożeniami, które niesie wirtualna sieć, rozmawiali z wychowankami Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Krajence. Wszyscy żyjemy w dobie Internetu, z którego na co dzień korzystamy. Bez wychodzenia z domu załatwiamy dość dużo spraw, robimy zakupy, oglądamy filmy czy rozmawiamy ze znajomymi. Niestety, tym samym każdy z nas narażony jest na niebezpieczeństwa związane z nieumiejętnym korzystaniem z sieci.
Policjanci podczas dyskusji z młodymi ludźmi wskazywali, że często bez zastanowienia umieszczają w sieci informacje dotyczące pracy rodziców, stanu majątkowego itp. Nie zdając sobie sprawy z tego, że dane te mogą zostać wykorzystane przez przestępców. Podczas spotkania policjanci omówili również, w jaki sposób zagrożona jest nasza prywatność w sieci oraz co oznacza często używane w obecnych czasach słowo „cyberprzemoc”. Mundurowi wskazali słuchaczom, że w kategoriach cyberprzemocy mieści się m.in. wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu, robienie komuś zdjęć lub filmów bez jego zgody, ich publikowanie i rozsyłanie lub podszywanie się pod kogoś w sieci.
Cyberprzemoc jest szkodą wyrządzaną świadomie za pomocą środków elektronicznych i może dotknąć wszystkich użytkowników Internetu, bez względu na wiek czy poziom umiejętności posługiwania się komputerem. Stanie się ofiarą cyberprzemocy rodzi negatywne emocje, głęboką frustrację, poczucie bezradności, a w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do prób samobójczych. Policjanci przytoczyli liczne przykłady, obrazujące jak często z pozoru "niewinne żarty" prowadzą do poważnych nieszczęść niosących za sobą poniesienie konsekwencji przed sądem.
Celem spotkania było zwiększenie świadomości młodych ludzi w kwestii zagrożeń czyhających w wirtualnej sieci. Policjanci chcieli udowodnić, że obok całej gamy pozytywnych zastosowań Internetu wiążą się z nim pewne niebezpieczeństwa. Szczególną uwagę zwrócili na kontakty i spotkania z osobami nieznajomymi, poznanymi w Sieci oraz na niebezpieczeństwa z tym związane. Radzili, jak postąpić, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Tego typu spotkania mają też zapobiegać w przyszłości popełnianiu przestępstw przez młodzież.