Narkotyki i dopalacze zabijają. Spotkanie z rodzicami i kadrą nauczycielską Zespołu Szkół Ekonomicznych w Złotowie
Policjanci z Zespołu Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii złotowskiej komendy spotkali się z rodzicami, kadrą nauczycielską Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Złotowie. Spotkanie edukacyjno-profilaktyczne odbyło się w ramach kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i dotyczyło problemu związanego z zażywaniem dopalaczy i substancji psychoaktywnych. Działania te miały na celu zwrócenie uwagi rodziców i nauczycieli na zagrożenia na jakie narażani są młodzi ludzie i jak ich chronić przed kontaktem z dopalaczami i substancjami psychoaktywnymi.
W ramach kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają” powstał spot filmowy. Jego twórcy zwracają uwagę na poważne zagrożenie życia i zdrowia, jakie niosą ze sobą nowe substancje psychoaktywne. – Narkotyki i dopalacze zabijają. Zarejestrowano kilka tysięcy zgłoszonych zatruć dopalaczami. To więcej, niż jest polskich youtuberów. Dragi mogą powodować depresję, zmiany skórne, wymioty, duszności, drgawki, zatrzymanie serca i bolesną śmierć – także w trakcie snu. Szkoda Ciebie na takie patoklimaty – przestrzegają autorzy.
Policyjne działania edukacyjne z tematyki narkotyków i dopalaczy, to nie tylko spotkania z uczniami, ale także z rodzicami i nauczycielami. Ich głównym celem jest uświadomienie osobom dorosłym jakie symptomy w zachowaniu młodzieży mogą świadczyć o ich eksperymentowaniu, bądź uzależnieniu od narkotyków i dopalaczy. W trakcie szkoleń z nauczycielami i rodzicami policjanci analizują aspekty prawne w tym zakresie, ale także omawiają charakterystykę działania najpopularniejszych narkotyków i dopalaczy, sposób oddziaływania na zachowania człowieka, objawy ich stosowania oraz konsekwencje zdrowotne zażywania. Uczulają nauczycieli na przypadki próby sprzedaży narkotyków i dopalaczy wskazując możliwe sposoby dystrybucji niedozwolonych środków w szkole i jej pobliżu. Omawiają także wygląd poszczególnych rodzajów środków odurzających oraz sposoby ukrywania ich przed dorosłymi.