Aktualności

Policjanci zatrzymali kolejnych nieodpowiedzialnych kierujących

Data publikacji 16.07.2019

Każdy, kto wsiada za kierownicę pod wpływem alkoholu łamie prawo, a do tego stwarza ogromne zagrożenie dla innych użytkowników dróg. Nietrzeźwi kierowcy narażają innych na niebezpieczeństwo i muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami swojego zachowania.

12 lipca br. około godziny 10.00 w miejscowości Podgaje na ul. Poznańskiej policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli drogowej 29-latka, który kierował samochodem osobowym marki Fiat Punto, mając ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Tego samego dnia policjanci złotowskiej jednostki tym razem w Złotowie na ul. Staszica zatrzymali do policyjnej kontroli drogowej osobowego volkswagena. 59-letni mieszkaniec Złotowa kierował pojazdem znajdując się w stanie nietrzeźwości. Przeprowadzone przez mundurowych badanie wykazało, że miał on w organizmie blisko 3 promile alkoholu. Kolejny nietrzeźwy kierujący został zatrzymany w sobotni wieczór w miejscowości Święta. 60-letni mieszkaniec gminy Złotów kierował samochodem marki Opel i na widok policyjnego radiowozu zjechał w boczną drogę a następnie zamienił się za kierownicą pojazdu z 18-letnim pasażerem, który dalej prowadził pojazd. Policjanci przebadali na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu obu mężczyzn okazało się, że 60-latek miał w organizmie ponad promil alkoholu natomiast 18-latek prowadził samochód bez uprawnień w stanie po użyciu alkoholu. Następnego dnia policjanci z Komisariatu Policji w Krajence zatrzymali krótko przed godzina 10.00 kierującego motorowerem marki Romet. Mieszkaniec gminy Krajenka prowadził jednoślad mając w organizmie blisko dwa promile.

15 lipca kilka minut po godzinie 1.00 w nocy Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Złotowie otrzymał zgłoszenie od obywatela, że całą szerokością drogi krajowej nr 11 porusza się samochód osobowy marki Volkswagen. Niezwłocznie na miejsce zostali skierowani policjanci z KP Jastrowie, którzy dzięki zgłoszeniu wyeliminowali kolejnego nietrzeźwego kierującego. Poruszająca się samochodem 36-letnia mieszkanka powiatu złotowskiego prowadziła pojazd mając w organizmie ponad dwa promile alkoholu.

Przypominamy konsekwencje jazdy samochodem pod wpływem alkoholu:

Co grozi za jazdę pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu

Jeśli podczas kontroli policyjnej urządzenie do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykaże od 0,10 do 0,25 mg w jednym dm³ lub stężenie alkoholu we krwi wyniesie od 0,2 do 0,5 promila, wówczas podlegamy art. 87§1 kodeksu wykroczeń. W takim przypadku podlegamy karze aresztu od 5 do 30 dni, grzywnie w wysokości do 5000 złotych i dodatkowo możemy stracić uprawnienia na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości

Jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu większe niż 0,25 mg/dm³ lub powyżej 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo i podlegamy już pod kodeks karny, a dokładnie art. 178 a, za co grożą o wiele większe konsekwencje.

Pamiętajmy!

Nietrzeźwi kierujący stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pijani kierowcy mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Tak niewiele trzeba, aby doszło do tragedii.

  • Policyjny Radiowóz stoi na skrzyżowaniu ulic z włączonymi światłami uprzywilejowania
Powrót na górę strony