Aktualności

„KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO…NAD WODĄ” – działania złotowskich policjantów i porady

Data publikacji 13.06.2019

Zbliża się czas beztroskiego wypoczynku połączonego z rekreacją w wodzie i nad wodą. Niestety jest to również okres, kiedy dochodzi do nieszczęśliwych wypadów i utonięć. Aby zapobiegać tego typu zdarzeniom złotowscy policjanci prowadzą różnego rodzaju działania prewencyjne oraz kontrolne. Funkcjonariusze m.in. podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą, przekazują informację, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą, a także co zrobić w sytuacji niebezpieczniej. Natomiast policjanci z Zespołów Patrolowo-Interwencyjnych, kontrolują teren kąpielisk. Warto przypomnieć kilka porad, jak wypoczywać by było bezpiecznie…

Policyjne analizy pokazują, że pomimo wielu różnego rodzaju akcji i działań o charakterze prewencyjnym, nadal dochodzi do sytuacji niebezpiecznych związanych z wypoczynkiem nad wodą. Niektóre z nich, niestety kończą się tragicznie.

Mając na celu poprawę bezpieczeństwa osób przebywających w wodzie i nad wodą, funkcjonariusze powiatu złotowskiego, jak co roku, wyprzedzająco prowadzą różnego rodzaju działania profilaktyczne.

Ich głównym celem jest zwrócenie szczególnej uwagi mieszkańców, na zagrożenia jakie może nieść ze sobą rekreacja wodna, a także promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających w wodzie i nad wodą. Co w konsekwencji prowadzić powinno do ograniczania wypadków. Działania mundurowych prowadzone są podczas przedwakacyjnych spotkań na terenie placówek oświatowych, a także w trakcie festynów, pikników rodzinnych.

Tradycyjnie policjanci przypominają dzieciom, młodzieży i dorosłym wypoczywającym nad wodą, w tym również wędkarzom, o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Policjanci zachęcają też do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie można zgłaszać informacje o zaobserwowanych tzw. „dzikich kąpieliskach” lub miejscach niebezpiecznych na terenach wodnych.

W okresie ostatnich kilku lat, widoczna jest tendencja spadkowa, biorąc pod uwagę tego typu niebezpieczne zdarzenia, jednak by zminimalizować ich występowanie, wszyscy musimy czuć się odpowiedzialni za bezpieczeństwo. Przypominajmy dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku i sami bądźmy odpowiedzialnymi wczasowiczami.

Każda osoba wypoczywająca nad wodą powinna wiedzieć, że:

  • pływać powinniśmy wyłącznie w miejscach wyznaczonych i strzeżonych przez ratowników,
  • bezwzględnie należy unikać wchodzenia do wody oznakowanej zakazami kąpieli,
  •  niebezpieczne jest odpływanie daleko od brzegu i kąpiel w miejscach nieznanych,
  • do wody wchodzimy tylko w dobrym stanie zdrowia i czując się dobrze,
  • nie wolno się kąpać po zażyciu silnych leków, a także spożyciu alkoholu,
  • niebezpieczne jest wchodzenie do wody po zapadnięciu zmroku,
  • czasami zwrócenie uwagi komuś kto zachowuje się nieracjonalnie, może uratować mu życie,
  • należy umiejętnie i odpowiedzialnie korzystać ze sprzętu pływającego,
  • nad wodą dzieci mogą przebywać tylko pod nadzorem rodziców bądź ich opiekunów.

Życzymy bezpiecznego wypoczynku.

  • Dzielnicowy gminy Krajenka prowadzi rozmowę z dziećmi na temat bezpiecznego wypoczynku. Policjant siedzi na ławce w okół niego w półkolu zgromadzone są dzieci
  • Przedszkolaki oglądają na placu przed placówką oświatową oznakowany radiowóz policyjny skoda yeti
Powrót na górę strony