Aktualności

Przemoc i agresja - jak chronić młodzież, o tym rozmawiali policjanci z kadrą pedagogiczną

Data publikacji 31.05.2019

Policjanci z Zespołu Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii złotowskiej komendy spotkali się z dyrekcją, nauczycielami oraz pedagogami placówek oświatowych CKZiU powiatu złotowskiego. Spotkanie dotyczyło szeroko rozumianego bezpieczeństwa uczniów oraz przedstawienia procedur współpracy szkół z policją w sytuacjach zagrożenia dzieci i młodzieży przestępczością czy demoralizacją.

W dniu 29 maja w auli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Złotowie odbyło się spotkanie funkcjonariuszy z dyrektorami, nauczycielami, wychowawcami oraz pedagogami placówek oświatowych CKZiU powiatu złotowskiego. Wspólna dyskusja miała na celu nie tylko zwiększenie świadomości prawnej kadry pedagogicznej w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa i porządku w placówkach oświatowych, a także ma pomóc w działaniach podejmowanych na rzecz przeciwdziałania niedostosowaniu społecznemu młodzieży. Istotą przedsięwzięcia było przekazanie kadrze pedagogicznej jak ważną rolę odgrywa w wychowaniu młodego człowieka i jak ważne obowiązki ciążą na jej barkach, gdy nastąpi sytuacja kryzysowa.

Podczas prelekcji asp. sztab. Alicja Fidler – Asystent ds. Nieletnich z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie omówiła przepisy prawa oraz konsekwencję przemocy agresji i nietolerancji. W swoim wystąpieniu wskazywała również zachowania dzieci jakie stanowią sygnał i mogą być podstawą podejrzenia, że dziecko jest zagrożone demoralizacją, a w tym stwierdzenie u niego przejawów przemocy i agresji wobec innych uczniów szkoły. Przemoc i agresja od dawna jest jednym z problemów z jakim borykają się uczniowie w wielu szkołach. Łatwiej jest radzić sobie z przemocą, kiedy znamy czynniki, które ją determinują, ale także jeśli znane są mechanizmy obronne. Podobnie jest ze świadomością prawną. Każdy młody człowiek powinien wiedzieć, że agresja i przemoc są przestępstwem, zamachem na czyjeś dobra osobiste i można ponieść za to konsekwencję podkreślał sierż. sztab. Damian Pachuc.

Na zakończenie spotkania szczegółowo omówiono procedury postępowania nauczycieli i metody współpracy szkoły z policja w sytuacjach zagrożenia dzieci i młodzieży przestępczością i demoralizacją.

  • Sierżant sztabowy Damian Pachuc w trakcie prelekcji z kardą pedagogiczną Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w ręku trzyma mikrofon
  • Aspirant Sztabowy Alicja Fidler policjantka w umundurowaniu służbowym skierowana w stronę słuchaczy omawia symptomy mogące świadczyć o demoralizacji ucznia.
Powrót na górę strony