Aktualności

Policyjne działania pn. "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" - podsumowanie

Data publikacji 20.05.2019

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, czyli piesi, rowerzyści, czy motorowerzyści w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony. Przy uderzeniu przez pojazd jadący z dużą prędkością praktycznie nie mają szans na przeżycie. W dniach 16 i 17 maja br. policjanci z województwa wielkopolskiego przeprowadzili działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, mające na celu poprawę bezpieczeństwa tej grupy osób.

Była to kolejna odsłona działań prewencyjnych NURD, których głównym zadaniem jest zwrócenie szczególnej uwagi na niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych ale również rowerzystów i osoby poruszające się na innego rodzaju jednośladach. Podczas ewentualnego zdarzenia drogowego, te osoby są zawsze najbardziej poszkodowaną stroną. Wspólne bezpieczeństwo na drodze, zależy od wszystkich uczestników ruchu ale zawsze największa odpowiedzialność spoczywa na kierowcach. Ich błąd, bądź chwila nieuwagi może doprowadzić do brzemiennego w skutkach wypadku. Jednak pamiętajmy, że każdy uczestnik ruchu drogowego jest obowiązany do stosowania zasady ograniczonego zaufania podczas poruszania się po drodze.

Policjanci podczas prowadzonych działań zwracali uwagę na wzajemną korelację między poszczególnymi uczestnikami ruchu. Jednak każdy musi mieć świadomość, że to od nas i naszego rozsądku zależy w głównej mierze bezpieczeństwo.

Policjanci w ramach działań reagowali na wykroczenia popełniane przez pieszych, rowerzystów, czy motorowerzystów, jak również kierujących pojazdami, którzy nieprawidłowym zachowaniem na drogach powodują zagrożenie dla wymienionej grupy uczestników ruchu drogowego.

Podczas prowadzonych działań mundurowi ujawnili łącznie 26 wykroczeń, w tym 11 wykroczeń popełnili kierujący pojazdami, a polegały one na nieudzieleniu pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, wyprzedzaniu pojazdów na przejściach dla pieszych

Piesi zaś w dalszym ciągu zapominają o pokonywaniu jezdni w miejscu do tego wyznaczonym. Znaczną liczbę ujawnionych przez funkcjonariuszy nieprawidłowości stanowiły wykroczenia popełniane przez rowerzystów polegające na przejeżdżaniu wzdłuż przez przejście dla pieszych.

Zdarzają się także przypadki, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego poruszają się po drogach bez elementów odblaskowych i bez oświetlenia, często w ciemnych ubraniach, które o zmierzchu czynią ich praktycznie niewidocznymi, przez co są gorzej spostrzegani przez kierujących pojazdami i narażeni na uczestniczenie w zdarzeniach drogowych, które niosą za sobą poważne skutki, jak utrata zdrowia a nawet życia.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na drogach, prowadzone są liczne kampanie mające na celu zachęcić użytkowników do noszenia elementów odblaskowych. Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym nakładają taki obowiązek na wszystkich, którzy poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym i poza drogą przeznaczoną wyłącznie dla pieszych lub chodnikiem. Jednak apele policjantów o noszenie odblasków kierowane są do użytkowników wszystkich dróg. Z punktu bezpieczeństwa ważne jest używanie elementów odblaskowych również w obszarze zabudowanym. To naprawdę niewielki wysiłek i mały ciężar – a potrafi uratować życie.

 

  • Na zdjęciu widoczny bok policyjnego radiowozu pojazd oznakowany na drzwiach pasażera napis Policja koloru białego umieszczony na niebieskiej odblaskowej okleinie.
Powrót na górę strony