Bezpieczne zakupy przedświąteczne
Rozpoczyna się okres przedświątecznej gorączki zakupów w galeriach handlowych, sklepach i na targowiskach. Zaaferowani przygotowaniami często zapominamy o bezpieczeństwie. Aby Święta Wielkanocne były dla wszystkich spokojne i bezpieczne warto skorzystać z kilku praktycznych porad zaprezentowanych w infografice przygotowanej przez policjantów Wydziału Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji Komendy Głównej Policji.
Bądźmy ostrożni nie dajmy szans złodziejowi - czas przedświątecznych zakupów to czas żniw dla kieszonkowców!
1. Pieniądze rozdziel i schowaj w różne miejsca. W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów.
2. Torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odstawiaj jej płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi.
3. Nie pokazuj innym zawartości portfela i ilości posiadanej gotówki płacąc za zakupy.
4. Nie prowokuj złodzieja strojem i biżuterią. Kieszonkowcy często wcześniej obserwują swoje ofiary. Zwracają uwagę przede wszystkim na osoby dobrze ubrane i wyglądające na zamożne.
5. Złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież. Działają najchętniej w galeriach handlowych, super marketach, dworcach PKS/PKP, targowiskach itp.
6. Podróżując środkami komunikacji masowej nie siadaj w pustych przedziałach. W czasie podróży staraj się nie zasypiać. Pilnuj bagażu.
7. Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres zamieszkania. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie
Nie pozwólmy się okraść!
Robiąc zakupy pamiętajmy, aby nie przechowywać również dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w koszykach sklepowych, tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki.
Zwracajmy uwagę także na torebki, plecaki oraz podręczne torby z zakupami, nie pozostawiając ich bez opieki i nadzoru. Panie powinny trzymać torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi ich wyrwanie lub odcięcie paska.
Planując świąteczny wyjazd pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania - włamywacze nie świętują!
1. Dobrze pozamykaj wszystkie drzwi i okna.
2. Poproś sąsiadów o czujność i zwrócenie uwagi na twoje mieszkanie, a w czasie nieobecności o zapalanie wieczorem światła, zabieranie poczty itp.
3. Nie zostawiaj w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów wartościowych. Rzeczy wartościowe można zdeponować w banku lub sfotografować, spisać numery fabryczne, oznakować - wtedy, w razie kradzieży, ułatwi to ich odnalezienie.
4. Jeśli po powrocie okaże się, że doszło do włamania niczego nie ruszajmy i natychmiast zadzwońmy na Policję.
Przygotowując się do podróży zróbmy wszystko by była ona bezpieczna!
1. Kieruj się rozsądkiem i przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.
2. Bezwzględnie pamiętaj o zapiętych pasach i fotelikach dla najmłodszych.
3. Nie siadaj za kierownicą po spożyciu alkoholu, nawet w małych ilościach.
4. Parkuj jedynie w miejscach dobrze oświetlonych i widocznych, a bagażu i przedmiotów wartościowych nie pozostawiaj na siedzeniach.
Kupując w w internecie:
1. Zawsze kieruj się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego.
2. Korzystaj ze znanych portali internetowych i e-sklepów.
3. Przed każdym zakupem zasięgnijmy opinii o sprzedającym.
4. Kupując w Internecie zachowaj korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli zostaniesz oszukany, dokumentacja ta pomoże ustalić nieuczciwego sprzedawcę i udowodnić mu, że celowo doprowadził do niekorzystnego rozporządzania mieniem.
KGP/MF