"Od Policji Państwowej do Policji 1919-2019"
"Od Policji Państwowej do Policji 1919-2019", to przedsięwzięcie złotowskich policjantów, mające na celu uczczenie 100. rocznicy powołania polskiej Policji Państwowej.
W inauguracyjnym spotkaniu, adresowanym do uczniów liceum mundurowego, uczestniczył Komendant Powiatowy Policji w Złotowie mł. insp. Robert Chwedczyk, policjanci złotowskiej jednostki oraz Dyrekcja i kadra nauczycielska CKZiU w Złotowie.
W auli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Złotowie odbył się pierwszy z cyklu wykładów zatytułowany "Od Policji Państwowej do Policji 1919-2019". W inauguracyjnym spotkaniu, adresowanym do uczniów szkół średnich i młodzieży, uczestniczył także Komendant Powiatowy Policji w Złotowie mł. insp. Robert Chwedczyk, policjanci złotowskiej jednostki oraz dyrekcja i kadra nauczycielska szkoły.
Spotkanie z historią formacji, to przedsięwzięcie realizowane przez Komendę Powiatową Policji w Złotowie w związku z 100. rocznicą powołania polskiej Policji Państwowej, która przypada w tym roku. Przedsięwzięcie adresowane jest do młodzieży, interesującej się historią formacji. W formie multimedialnych wykładów oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Złotowie oraz lokalny pasjonat Janusz Justyna opowiadali zebranym o Policji dwudziestolecia międzywojennego.
Dzisiejsze spotkanie otworzył Dyrektor CKZiU mgr inż. Andrzej Hencel. Następnie głos zabrał Komendant Powiatowy Policji w Złotowie mł. insp. Robert Chwedczyk. W swoim wystąpieniu Pan Komendant podkreślił wyjątkowość tegorocznego, okrągłego jubileuszu powołania polskiej Policji Państwowej.
Pierwszym z prelegentów był Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Złotowie podkom. Maciej Forecki. Opowiedział obecnym na sali o roli Policji Państwowej, wymaganiach stawianych przed kandydatami chcącymi wstąpić w jej szeregi. Przytoczył słowa roty ślubowania służbowego oraz przykazania policjanta Policji Państwowej z 1938 roku napisane przez ówczesnego Komendanta Głównego Policji Państwowej Generała Józefa Ignacego Kordiana-Zamorskiego. W dalszej części podkom. Maciej Forecki opowiedział o uzbrojeniu, wyposażeniu i umundurowaniu Policji Państwowej, omawiając dodatkowo fotografie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Całość wykładu uświetniła obecność lokalnego pasjonata historii Pana Janusza Justyny, który w swoim wystąpieniu opowiedział jak kształtowały się początki służby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo i porządek publiczny na ziemiach złotowskich na przełomie XIX i XX wieku. Przygotowana przez prelegenta prezentacja multimedialna zawierała unikatowe fotografie dawnego Złotowa dzięki, którym uczestnicy spotkania mogli przenieść się w okres międzywojenny.
Dodatkową atrakcją była ekspozycja umundurowania i elementów wyposażenia obecnych funkcjonariuszy Policji. Z pewnością historia powołania polskiej Policji Państwowej zapadła w pamięć młodych odbiorców.
Na zakończenie spotkania jej uczestnicy mogli dotknąć eksponatów oraz przymierzyć policyjne mundury.