Aktualności

PAMIĘTAJMY WŁAŚCICIEL ODPOWIADA ZA SWOJEGO CZWORONOGA

Data publikacji 23.03.2019

Do nietypowej interwencji złotowskich funkcjonariuszy doszło w ubiegły weekend. Policjanci z Wydziału Prewencji interweniowali w sprawie pozostawionego pod sklepem psa. Co ważne, w tym przypadku właściciel szybko się odnalazł.

Do zdarzenia doszło w sobotnią noc. Policjanci z Wydziału Prewencji patrolując ulicę Wielatowską w okolicy jednego ze sklepów odnaleźli przywiązanego do słupa labradora. Jednak po właścicielu czworonoga nie było śladu. Biszkoptowy labrador musiał pod sklepem spędzić już kilka godzin, bowiem od zamknięcia sklepu upłynęło już sporo czasu. Policjanci z uwagi na panujące warunki atmosferyczne silne opady deszczu oraz porywisty wiatr, postanowili zaopiekować się czworonogiem. Zwierzę było przestraszone i nieufne. Mundurowi zdołali je jednak uspokoić na tyle, że mogli zabrać labradora do radiowozu po czym zawieźli pieska do Komendy Powiatowej Policji w Złotowie. Dzięki analizie zapisu z kamer miejskiego monitoringu mundurowi szybko ustalili właściciela czworonoga. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć jak to się stało, że zostawił psa pod sklepem. Mieszkaniec Złotowa prawdopodobnie poszedł z pupilem na zakupy i w ferworze sprawunków zapomniał go zabrać z powrotem. Z takimi sytuacjami policjanci spotykają się rzadko. Częściej bywa, że właściciele celowo wypuszczają psy bez opieki na zewnątrz, żeby wymigać się od wspólnego spaceru.

Apelujemy do wszystkich właścicieli psów o zachowanie odpowiednich środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt. Tylko takie postępowanie pozwoli w przyszłości uniknąć podobnych zdarzeń i odpowiedzialności prawnej.

Odpowiednie pilnowanie czworonogów

Polskie prawo nakłada na właścicieli czworonogów obowiązek należytej kontroli swojego psa udając się z nim w miejsca ogólno dostępne. Właściciel nie może wypuścić swojego czworonoga jak mu się tylko podoba. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada bowiem na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń:

Art. 77. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
W przypadku odpowiedzialności za to wykroczenie nie ma znaczenia czy właściciel psa nie zachował należytej ostrożności z winy umyślnej czy nieumyślnej. Zwykła ostrożność obejmuje bowiem przeciętne środki ostrożności związane z trzymaniem danego zwierzęcia, przy czym będą one zróżnicowane w zależności od gatunku zwierzęcia i przede wszystkim od stopnia niebezpieczeństwa, jakie zwierzę może stwarzać. Konkretne środki ostrożności mogą wynikać z ustawy jak i prawa miejscowego

Pogryzienie
Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia szkody przez psa innej osobie. Najczęściej ta szkoda ma postać uszkodzenia rzeczy, ale niestety zdarza się pogryzienie przez psa dziecka czy nawet dorosłej osoby. Najbardziej surowa odpowiedzialność za niedopilnowanie psa spotka jego posiadacza w przypadku, gdy w wyniku pogryzienia dojdzie do uszkodzenia ciała innej osoby.

Właściciel psa może ponieść odpowiedzialność z art. 160 kodeksu karnego:
Art. 160. § 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu podlega karze pozbawienia wolności do lat 3

Obowiązkowe szczepienia ochronne

Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane być każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.

MF

  • Policjant umundurowany trzyma na smyczy labradora i telefonuje do dyżurnego jednostki policji
    Policjant z odnalezionym labradorem
  • Labrador leży na kafelkach
    Labrador
Powrót na górę strony