Złotów - Podsumowanie działań pn." Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego".
W dniach od 6 do 8 marca br. na terenie naszego powiatu policjanci ruchu drogowego prowadzili działania “Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Podczas akcji zwracali uwagę na zachowanie kierowców wobec pieszych i rowerzystów. Byli również surowi wobec kierujących jednośladami, którzy przejeżdżali przez przejście dla pieszych i wobec pieszych, którzy przechodzili w miejscach niedozwolonych. Funkcjonariusze ruchu drogowego ujawnili blisko 40 wykroczeń popełnionych przez kierujących samochodami, rowerzystów i pieszych.
Niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego, pośpiech czy roztargnienie mogą doprowadzić do tragicznych zdarzeń. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza pieszych i rowerzystów, złotowscy policjanci przeprowadzili dwu dniowe działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”.
Funkcjonariusze zwracali uwagę nie tylko na zachowanie kierowców, ale także pieszych i kierujących jednośladami. Najczęściej popełniane błędy przez tą grupę użytkowników to między innymi – przebieganie przez jezdnię, wchodzenie na przejście dla pieszych lub wjeżdżanie na przejazd rowerowy bez wcześniejszego upewnienia się czy będzie ono bezpieczne.
Aby zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na drogach, prowadzone są liczne kampanie mające na celu zachęcić użytkowników do noszenia elementów odblaskowych. Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym nakładają taki obowiązek na wszystkich, którzy poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym i poza drogą przeznaczoną wyłącznie dla pieszych lub chodnikiem. Jednak apele policjantów o noszenie odblasków kierowane są do użytkowników wszystkich dróg. Z punktu bezpieczeństwa ważne jest używanie elementów odblaskowych również w obszarze zabudowanym. To naprawdę niewielki wysiłek i mały ciężar – a potrafi uratować życie.
Niestety wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, że brak elementów odblaskowych zagraża ich bezpieczeństwu na drodze. Najtrudniejsze jest przekonanie pieszych o ich wpływie na własne bezpieczeństwo. Spotkanie w miejscu nieoświetlonym pieszego ubranego w ciemne ubranie, może być dla kierowcy dużym zaskoczeniem. Pieszy poruszając się po zmroku, bez żadnego odblasku, powoduje duże zagrożenie. Dlatego tak ważna staje się jego widoczność na drodze. Jak wynika z analiz, po zmroku pieszy ubrany w ciemną odzież, bez odblasku jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Zakładając, że minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/godz. to około 30 metrów, a droga hamowania zwiększa się wraz z prędkością, kierujący nie ma praktycznie czasu na reakcję. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów! Kierujący pojazdem zyskuje w ten sposób czas na wykonanie dowolnego manewru: może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Te dodatkowe metry pozwalają niejednokrotnie zapobiec wypadkowi drogowemu skutkującemu ciężkimi obrażeniami ciała lub śmiercią. Koszty wyposażenia pieszego w elementy odblaskowe są znikome, natomiast koszty leczenia ofiar wypadków, nie licząc strat materialnych, są zdecydowanie wyższe i trudne do oszacowania.
Niezwykle istotna jest również świadomość zagrożeń na drodze wśród pieszych uczestników ruchu drogowego oraz ich widoczność na drodze, którą poprawia stosowanie elementów odblaskowych także w terenie zabudowanym.
Oznaczone przejścia dla pieszych nie dają gwarancji bezpieczeństwa. To miejsca, gdzie przecinają się drogi kierowców i niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego tak ważne jest, by każdy z uczestników ruchu drogowego właśnie przy przejściu zachowywał szczególną ostrożność i stosował się do przepisów ruchu drogowego. Kierowcy muszą pamiętać o swoich obowiązkach względem pieszych. Pieszych natomiast także obowiązują przepisy, do których muszą stosować się w trosce o własne bezpieczeństwo. Tylko wspólne działanie tych dwóch grup da wymierne efekty w postaci poprawy bezpieczeństwa.