Aktualności

Bezpiecznie korzystajmy z dróg

Data publikacji 19.02.2019

Sprzyjająca pogoda sprawia, że na drogach naszego powiatu pojawia się znacznie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności użytkowników jednośladów – rowerzystów, motorowerzystów i motocyklistów. Należy też spodziewać się, że nie zabraknie spacerowiczów, którzy tam gdzie nie ma chodników będą korzystać z jezdni. Poprawa bezpieczeństwa na drogach powiatu złotowskiego jest sprawą priorytetową dla policjantów, dlatego funkcjonariusze przypominają o kilku podstawowych zasadach.

Korzystanie z drogi przez wszystkich uczestników ruchu, pieszego, kierującego wymaga rozsądku, wzajemnego szacunku i przede wszystkim przestrzegania przepisów ruchu drogowego.

Pieszy zgodnie z przepisami powinien poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, a w razie ich braku powinien korzystać z pobocza. W sytuacji gdy nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, może poruszać się jezdnią, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającym pojazdom. Ustąpienie miejsca oznacza zejście z jezdni i ewentualne zatrzymanie się. Piesi mogą też iść po drodze dla rowerów, ale tylko w razie braku chodnika, bądź też w razie niemożności korzystania z nich. Wówczas pieszy (z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej) obowiązany jest ustąpić miejsca rowerowi.

Rowerzyści podobnie jak piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, narażonymi na utratę życia i zdrowia nawet przy niewielkich prędkościach kolizyjnych. Wsiadając na rower powinniśmy o tym pamiętać i zawsze przestrzegać elementarnych zasad bezpieczeństwa. Jedną z nich jest widoczność na drodze. Z pewnością kamizelka odblaskowa i sprawne światła roweru spowodują, że kierowcy zawczasu dostrzegą rowerzystę. Natomiast noszenie kasku jest najskuteczniejszym sposobem łagodzenia urazów głowy wynikających zarówno z wypadków rowerowych, jak i motocyklowych. Zadbajmy też o należyty stan techniczny roweru – hamulce, światła, sygnał dźwiękowy.

Wsiadając na swój rower po zimowej przerwie warto zrobić jego przegląd i upewnić się, czy jest w pełni sprawny, oraz czy posiada wszystkie wymagane przepisami elementy. Jeżdżąc niesprawnym rowerem narażamy siebie i innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo.

Rower musi być wyposażony w:
1. światło pozycyjne przednie o barwie białej lub żółtej selektywnej,
2. światło pozycyjne tylne barwy czerwonej – może być migające,
3. światło odblaskowe tylne czerwone o kształcie innym niż trójkąt,
4. przynajmniej jeden sprawnie działający hamulec,
5. dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie przeraźliwym dźwięku.

Za nieprawidłowe wyposażenie roweru można otrzymać mandat karny w wysokości od 20 – 500 złotych.

Aby jeździć rowerem po drogach publicznych bez uprawnień należy mieć ukończone 18 lat. Osoby między 10, a 18 rokiem życia są obowiązani posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii B1, AM, A1 lub T.

Ponadto warto pamiętać:
• kierując rowerem należy korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, zachowując szczególną ostrożność i ustępując miejsca pieszym,
• dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Kierującemu rowerem zabrania się:
• jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu – dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego,
• jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach,
• czepiania się innych pojazdów.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jednośladowym jest dozwolone wyjątkowo gdy:
• opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem lub szerokość chodnika wzdłuż drogi po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
• warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła),

Uwaga! rowerzysta może przekroczyć przejście dla pieszych jako pieszy prowadzący rower.

Kolumna rowerów:
Jadąc np. na wycieczkę w kolumnie rowerzystów, należy pamiętać, że liczba rowerów jadących w kolumnie nie powinna przekraczać 15. Odległość między kolumnami rowerzystów nie może być mniejsza niż 200 metrów.

Pamiętajmy, jadąc rowerem obie ręce musimy trzymać na kierownicy, rozmowa przez komórkę bez zestawu głośnomówiącego jest zabroniona i naraża nas na mandat karny w wysokości 200 złotych.

Rower a alkohol

Na koniec warto przypomnieć, że wsiadając na rower pod wpływem alkoholu narażamy innych uczestników ruchu na obrażenia, a siebie na mandat lub areszt albo grzywnę w wysokości nawet 5000 złotych. Sąd może orzec także zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.

Apelujemy, tak do rowerzystów jak i kierujących pojazdami samochodowymi, aby bacznie obserwowali drogę, stosowali się do obowiązujących przepisów aby na naszych drogach było bezpiecznie.

Do najczęstszych wykroczeń popełnianych przez kierujących rowerami należą:

  • nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu,

  • nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych,

  • nieprawidłowe wyprzedzanie,

  • nieprawidłowe skręcanie,

  • wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także motocykliści i motorowerzyści. Przypominamy użytkownikom tych pojazdów, a szczególnie motocyklistom, że ich również obowiązują ograniczenia prędkości. Jeżdżąc tym rodzajem jednośladu również warto postarać się być widocznym dla innych. Odblaskowe szelki motocyklowe lub kamizelka poprawiają widoczność motocyklistów nawet w dzień, a tym bardziej po zmierzchu.

MF/KGP

Powrót na górę strony