Aktualności

SENIORZE NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ

Data publikacji 15.02.2019

Osoby starsze, często stają się ofiarami oszustów i naciągaczy. Padają ofiarą oszustwa na wnuczka, na policjanta, na hydraulika, gazownika czy pracownika socjalnego. Policjanci kolejny raz apelują o rozwagę i rozsądek w kontaktach z nieznajomymi.

14 lutego br. 84- letnia mieszkanka Złotowa straciła tysiąc złotych, ponieważ wpuściła do swojego mieszkania oszustów. Do drzwi starszej kobiety zapukały dwie osoby podające się pracowników spółdzielni mieszkaniowej, którzy przybyli by sprawdzić licznik wody. Niczego nie podejrzewająca staruszka wpuściła ich do mieszkania. Następnie z jedna z osób udała się ze staruszką do łazienki by sprawdzić "pobór wody", w tym czasie druga z osób przeszukała mieszkanie i z szafy ukradła tysiąc złotych. 84- latka dopiero po godzinie zorientowała się, że została oszukana i powiadomiła o tym fakcie złotowską policję.

Niestety ciągle mamy do czynienia z oszustami, którzy uczą się wykorzystywać łatwowierność i brak czujności zwłaszcza starszych i samotnych osób. Oszuści grają na uczuciach osób starszych i potrafią nimi manipulować.
Do przestępstw na osobach starszych dochodzi najczęściej w ich własnych mieszkaniach. Oszuści wchodzą do domów pod różnymi pretekstami. Najczęściej, podszywają się pod wnuczka lub policjanta. Podają się też za inkasentów, fachowców, pracowników różnych instytucji, uzdrowicieli, znajomego członka rodziny, który akurat ma jakieś kłopoty oraz za akwizytorów. Coraz częściej sprawcami wyłudzeń i kradzieży są kobiety. Wchodzą do domu prosząc o wodę dla chorego dziecka lub o coś do zjedzenia. Potrafią długo zagadywać zasłaniając w tym czasie przejście do innych pomieszczeń dając tym samym czas swojemu wspólnikowi do splądrowania mieszkania i zabrania pieniędzy bądź biżuterii. 

O to kilka rad, jak nie paść ofiarą oszustów:

Nie należy wpuszczać do domu nieznanej nam osoby.

Jeżeli obca osoba przedstawi się jako pracownik jakiejkolwiek instytucji, powinno żądać się pokazania stosownej legitymacji. Również telefonicznie można sprawdzić, czy dana instytucja wysyłała do nas swojego pracownika.

Nie wolno pozostawiać nieznanej osoby samej w otwartych drzwiach. Często oszuści proszą o sprawdzenie czegoś wewnątrz domu - korzystając z naszej nieuwagi dokonują kradzieży.

Nie należy wpuszczać do domu sprzedawców, którzy oferują nam zakup przedmiotów niewiadomego pochodzenia po bardzo „korzystnych” cenach.

Jeżeli straciliśmy na chwilę czujność i osoba, której nie znamy, znalazła się już u naszym domu, nie zdradzajmy się z informacją, gdzie przechowujemy swoje oszczędności.

Radzimy, aby zwracać szczególną uwagę na osoby, które odwiedzają nasze domy, szczególnie wówczas, kiedy są to osoby nam obce. Najlepiej nie korzystajmy z ich usług, bądź poprośmy sąsiada lub znajomego, aby był blisko nas w czasie takiej wizyty. Tylko dzięki ostrożności i przezorności możemy uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Prosimy – jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby – rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu – ostrzegajcie, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i nie powinny dawać pieniędzy osobom nieznanym. 

W każdej sytuacji budzącej Państwa podejrzenia, co do niezgodnych z prawem intencji nieznanych osób, należy się kontaktować z Policją. Policjanci sprawdzą każdy taki sygnał i być może uda się złapać oszustów na gorącym uczynku.

IW/KGP

Powrót na górę strony