TYDZIEŃ POMOCY OSOBOM POKRZYWDZONYM PRZESTĘPSTWEM
Data publikacji 15.02.2019
W dniach od 18 do 24 lutego 2019 r. obchodzony będzie w naszym kraju „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Patronem tego przedsięwzięcia jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Głównym celem tych działań jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwami.
Idea obchodów "Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw" zrodziła się w 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości. Od samego początku przedsięwzięcie miało na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea ta związana jest z ustanowieniem dnia 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw.
„Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” w tym roku obchodzimy w dniach od 18 do 24 lutego. Akcja ma głównie charakter edukacyjny, a jednym z jej podstawowych celów ma być poinformowanie społeczeństwa o uprawnieniach, jakie przysługują osobom pokrzywdzonym oraz o istnieniu szerokiego kręgu podmiotów mogących udzielić im pomocy.
W organizację obchodów – poza Ministerstwem Sprawiedliwości - aktywnie włączyły się: Prokuratura Generalna, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Kuratorów, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Komenda Główna Straży Granicznej i Krajowa Rada Komornicza.
W trakcie „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” policjanci Komendy Powiatowej Policji w Złotowie, udzielą zainteresowanym informacji o sposobie postępowania w przypadku stania się ofiarą przestępstwa i uprawnieniach, jakie w obowiązującym porządku prawnym przysługują osobom pokrzywdzonym.