Tarnówka - "Handel ludźmi" tematem pogadanki z młodzieżą
Data publikacji 16.10.2018
W związku ze zbliżającym się Europejskim Dniem Przeciwko Handlowi Ludźmi starszy dzielnicowy gminy Tarnówka zorganizował spotkanie z uczniami Zespołu Szkół w Tarnówce. Tematem spotkania była problematyka handlu ludźmi.
18 października w całej Unii Europejskiej po raz dwunasty obchodzony jest Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Z tej okazji starszy dzielnicowy z Komisariatu Policji w Krajence asp.szt. Sławomir Rummler przeprowadził pogadankę profilaktyczno – ostrzegawczą z młodzieżą z klas 6, 7, 8 i klasy gimnazjalnej Zespołu Szkół w Tarnówce na temat praw człowieka i procederu handlu ludźmi. Celem spotkania z młodzieżą było uświadomienie, jak poważnym problemem jest wciąż istniejący proceder handlu ludźmi oraz zwiększenie ostrożności osób planujących zarobkowy wyjazd za granice naszego kraju. Podczas spotkania młodzież dowiedziała się czym jest handel ludźmi, jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować przed wyjazdem za granicę, co zrobić, gdy zostanie się ofiarą handlu ludźmi.
Handel ludźmi to współczesna forma niewolnictwa, która stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolność i godność ludzka. Ofiary handlu ludźmi przymuszane są do prac niewolniczych, do żebractwa, prostytucji lub uprowadzane w celu pozyskania organów. Najbardziej narażeni na to zjawisko są młodzi ludzie, którzy w okresie wakacyjnym poszukują dorywczej pracy, wyjeżdżają za granicę i szukają letnich przygód. Dzielnicowy apelował o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, które mogą przyczynić się do zminimalizowania tego przestępstwa.
W Komendzie Głównej Policji funkcjonuje infolinia, dzięki którym każdy, kto ma informacje o przypadkach handlu ludźmi, może skontaktować się z policjantami. Dzwoniąc pod numer +48 664 974 934, można zapobiec ludzkim tragediom. Nie bądźmy obojętni! Według Organizacji Narodów Zjednoczonych handel ludźmi jest trzecim, po broni i narkotykach, najbardziej dochodowym przestępstwem na świecie i dotyczy każdego regionu świata. Co roku około 2 milionów ludzi pada ofiarą tego przestępstwa, z czego jedna trzecia to dzieci. Aby zwalczać i zapobiegać przestępstwu handlu ludźmi, które jest wyjątkowo dynamiczne, podlegające znacznym wahaniom, trzeba poznać złożoność tego zjawiska. Pomóc w tym ma Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi organizowany i obchodzony pod auspicjami Unii Europejskiej.
Zanim wybierzemy się za granicę do pracy PAMIĘTAJMY, aby:
- Dopełnić wszelkich formalności (sprawdź ważność swojego paszportu - jeśli wyjeżdżasz na jego podstawie i ewentualnych pozwoleń, zgromadź inne konieczne do podjęcia pracy dokumenty np.: zaświadczenia potwierdzające Twoje kwalifikacje zawodowe).
- Sprawdzić, czy pośrednik (firma pośrednicząca) oferujący Ci pracę działa legalnie, tzn. czy jest zarejestrowany w KRAZ (Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia) i posiada odpowiedni certyfikat.
- Upewnić się, że Twój pracodawca istnieje!
- Dowiedzieć się o nim jak najwięcej - najlepiej od pośrednika. Poproś o adres, numer telefonu. Skontaktuj się z nim.
- Dowiedzieć się, na co możesz liczyć ze strony pośrednika w razie kłopotów w pracy (np. w sytuacji, kiedy praca jest inna niż oferowana lub masz problemy z pracodawcą). Poproś o zobowiązanie na piśmie.
- Dokładnie czytać wszystkie dokumenty, które pokazuje Ci pośrednik, zwłaszcza te, które masz podpisać. Jeśli czegoś nie rozumiesz - pytaj!
- Jeśli dajesz pośrednikowi pieniądze, zawsze domagaj się pokwitowania!
- Zrób kserokopię dokumentów, które ze sobą zabierasz (paszportu, dowodu osobistego, wiz, pozwolenia na pracę, umowy o pracę) i zostaw bliskim (osobom, którym ufasz). Dołącz do dokumentów aktualną fotografię.
- Zostaw też adres, pod którym będziesz przebywać za granicą, numer telefonu, imię i nazwisko pracodawcy oraz nazwiska i adresy osób, z którymi wyjeżdżasz (lepiej nie wyruszać w pojedynkę). Informuj bliskich o zmianach adresu i miejsca pracy.
- Ustal częstotliwość kontaktów telefonicznych z bliskimi (osobami, którym ufasz) np. raz w tygodniu o określonej porze. Ustal hasło, którym się posłużysz w przypadku ewentualnych kłopotów i niemożności powiedzenia tego wprost przez telefon: np. przekaż pozdrowienia dla kogoś, kto nie istnieje.
Zabierz ze sobą:
- Adres i numer telefonu najbliższego polskiego konsulatu w kraju, do którego jedziesz. W razie jakichkolwiek kłopotów, tam otrzymasz pomoc.
- Słownik lub rozmówki - jeśli nie jesteś pewny/a, czy dasz sobie radę z miejscowym językiem.
- Numer telefonu Poland direct z kraju, do którego jedziesz. Za minimalną opłatą lub za darmo będziesz mógł/a zatelefonować do Polski – tylko na numer telefonu stacjonarnego – nie komórki - o ile osoba, do której dzwonisz zgodzi się zapłacić za rozmowę. Telefonistka, która połączy rozmowę mówi po polsku.
- Numer telefonu organizacji pomagającej kobietom, migrantom czy osobom poszkodowanym w wyniku przestępstwa. Zwykle w takiej organizacji można uzyskać poradę i pomoc.
- Telefon komórkowy z aktywnym roamingiem.
- Pieniądze (może to być także karta kredytowa lub czeki). Zapas na tzw. „czarną godzinę".
Pogadanka odbyła się w dniu 04 października 2018r.
IW/ KGP