Aktualności

Bądź widoczny - bądź bezpieczny

Data publikacji 11.10.2018

W okresie jesienno - zimowym zmieniają się warunki atmosferyczne, dzień staje się coraz krótszy, co wpływa na złą widoczność na drodze. W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważa pieszego, w szczególności ubranego w ciemną odzież. Kolor odzieży wierzchniej ma wpływ na bezpieczeństwo pieszych. Na nieoświetlonej jezdni, w ciemnej kurtce, pieszy jest słabo widoczny dla kierowcy samochodu. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania. Bycie niewidocznym na drodze może skończyć się tragicznie.

Zgodnie z nowelizacją ustawy prawo o ruchu drogowym, każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Należy pamiętać też, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji, bo przecież nie chroni go zderzak, maska samochodu ani poduszka powietrzna.

Jak pokazują policyjne statystyki najczęstszymi przyczynami potrąceń śmiertelnych z winy kierujących jest niedostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze, a także nieudzielenie pierwszeństwa. Analogicznie porównując zdarzenia powstałe z winy pieszych przyczynami są m.in. nieostrożne wejście przed nadjeżdżający pojazd, przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych, czy też poruszanie się drogą w miejscu nieoświetlonym, przy utrudnionej widoczności, bez elementów odblaskowych.

9 października br. na terenie powiatu średzkiego, doszło do śmiertelnego potrącenia przez kierującego samochodem ciężarowym pieszego, idącego po zmroku środkiem jezdni. Mężczyzna był ubrany na ciemno. Nie miał żadnych elementów odblaskowych, umożliwiających wcześniejsze jego zauważenie.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy, który ma na sobie ubranie w stonowanych szaro - czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie „odblaski”, staje się widoczna nawet z odległości ponad 150 metrów. Wspomniane dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Ma to szczególnie znaczenie jesienią i zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, a piesi na drogach stają się słabo widoczni. Prawdopodobieństwo ich potrącenia przez nadjeżdżający pojazd wzrasta wtedy wielokrotnie.

PAMIĘTAJMY, że często bycie bezpiecznym oznacza być widocznym. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie m.in. zawieszek, opasek, kamizelek bądź toreb na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają znacznie szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków tj. z przodu i z tyłu.

Mając na uwadze powyższe policjanci przypominają, że obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym wszedł w życie już w 2014 roku i od tego czasu za brak elementu odblaskowego grozi mandat karny do 100 złotych. Nie jednak mandat jest istotą sprawy tyko własne bezpieczeństwo. Jak przecież wszyscy wiemy koszty elementów odblaskowych są kosztami znikomymi i nie stanowią przeszkody uniemożliwiającej ich nabycie przez przeciętnego użytkownika dróg. Natomiast straty w postaci utraty życia lub zdrowia, leczenia, nie licząc strat tych materialnych są niewspółmiernie wyższe i trudne do oszacowania.

W celu pokazania jak znaczący wpływ na naszą widoczność na drodze  i tym samym  bezpieczeństwo ma korzystanie z elementów odblaskowych, postanowiliśmy wykorzystać w nocnym eksperymencie pojazd osobowy i idącego pieszego, gdzie  w naturalnych warunkach ruchu staraliśmy się zarejestrować  obraz jaki widzi kierowca samochodu w światłach mijania w chwili kiedy pieszy idzie drogą bez elementów odblaskowych, z jedną choćby opaską odblaskową na ramieniu oraz w kamizelce odblaskowej. Oto wyniki naszych badań:

SŁABA WIDOCZNOŚĆ NA DRODZE OSOBY BEZ ELEMENTÓW ODBLASKOWYCH.

bezodblasku

POPRAWA  WIDOCZNOŚCI OSOBY Z OPASKĄ ODBLASKOWĄ.

zodblaskiem

WIDOCZNA OSOBA NA DRODZE  W KAMIZELCE ODBLASKOWEJ.

zkamizelka

Postanowiliśmy również sprawdzić działanie elementów odblaskowych w światłach mijania pojazdu i ocenić widoczność.

OBRAZ, KTÓRY WIDZI KIEROWCA - OSOBA BEZ ELEMENTÓW ODBLASKOWYCH NA DRODZE.

bezodb1

OBRAZ, KTÓRY WIDZI KIEROWCA - OSOBA Z OPASKĄ ODBLASKOWĄ NA RAMIENIU.

odblask1

OBRAZ, KTÓRY WIDZI KIEROWCA - OSOBA W KAMIZELCE ODBLASKOWEJ.

kamizelka1

 

Wnioski z przeprowadzonego eksperymentu są jednoznaczne. Osoba, która korzysta z elementów odblaskowych jest zauważana przez kierowcę dużo wcześniej, co daje szansę na ocenę sytuacji na drodze i podjęcie decyzji o prawidłowym ominięciu przeszkody, bądź w razie konieczności zatrzymaniu pojazdu. Korzystanie z choćby jednego elementu odblaskowego podnosi nasz poziom bezpieczeństwa i chroni przed ewentualnym najechaniem i utratą zdrowia, a nawet życia. 

odblaski12

 

KGP/MF

Powrót na górę strony