Aktualności

Pierwsza pomoc w Szkole Podstawowej nr 3 w Złotowie

Data publikacji 24.09.2018

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Złotowie wzięli udział w zajęciach profilaktycznych w ramach programu "Bezpiecznie to wiedzieć i znać" w trakcie, których uczyli się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego informowania o zdarzeniu operatora linii alarmowej. Do udziału w tym niecodziennym przedsięwzięciu zaproszono wolontariuszkę Maltańskiej Służby Medycznej z Tarnówki.

Ratowanie życia i zdrowia ludzkiego to jedno z najszlachetniejszych zadań. W interesie całego społeczeństwa jest propagowanie wiedzy z zakresu udzielania pomocy rannym, chorym i profilaktyka chorób zakaźnych w tym HIV i HCV. Ratownicy medyczni uważają, że czasem o życiu lub śmierci decydują minuty w trakcie których poszkodowany musi otrzymać pomoc. Decydują wiedza, zimna krew i zdecydowanie. Szkolenie rozpoczęto od krótkiego wykładu teoretycznego, podczas którego omówiono tematykę związaną z udzieleniem pierwszej pomocy przedmedycznej w różnych przypadkach, m.in. zawału serca, udaru mózgu, zadławienia, zatrucia lekami, ukąszenia przez owady, złamania oraz porażenia prądem. Dzieciom przedstawiono zasady postępowania wobec osób poszkodowanych oraz informowania służb ratunkowych. Uczniowie na fantomach mieli okazję przećwiczyć sztuczne oddychanie, czy tez zapoznać się z sprzętem medycznym oraz sposobem w jaki działa. Dzieci z dużą wiedzą i zaangażowaniem włączyły się w prowadzone warsztaty.

W ramach zajęć sierż. sztab. Damian Pachuc sprawdził wiedzę dzieci z zakresu alarmowania służb. Dzieciaki omówiły wszystkie numery alarmowe, tj. 112, 997, 998, 999, wraz z instruktażem na temat prawidłowego przebiegu rozmowy z operatorem, podając przy tym wiele przykładów sytuacji, jakie można zgłaszać. Natomiast z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ćwiczenia przeprowadziła przedstawicielka Maltańskiej Służby Medycznej z Tarnówki na fantomie przeznaczonym do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Ćwiczenia na fantomie były nie lada wyzwaniem. Dzieci w tym wieku miały już styczność z różnymi służbami, były uczestnikami różnego rodzaju pogadanek i poznały już podstawy. Dzięki zajęciom praktycznym uczniowie mogli poszerzać posiadaną już wiedzę teoretyczną i praktyczną.

Powrót na górę strony