Policyjne działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”
Policjanci ruchu drogowego prowadzili ogólnopolskie działania kontrolno – prewencyjne pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Miały one na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.
Wczoraj 4 września br. w całym kraju policjanci ruchu drogowego prowadzili działania, których głównym celem była poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, czyli niechronionych uczestników ruchu drogowego. To właśnie oni w konfrontacji z pojazdami narażeni są na najpoważniejsze obrażenia.
Do ogólnopolskich działań włączyła się również złotowska „drogówka”. Policjanci zwracali uwagę na prawidłowość poruszania się pieszych i rowerzystów, sprawdzali trzeźwość kierujących jednośladami oraz reagowali na wykroczenia popełniane wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mundurowi przypominali także jak niebezpieczne może być słuchanie głośnej muzyki czy też prowadzenie rozmowy telefonicznej podczas przechodzenia przez jezdnię. Takie zachowanie zaburza odbiór bodźców, jesteśmy mniej skoncentrowani na tym, co dzieje się wokół nas i możemy nie dostrzec w porę nadjeżdżającego pojazdu.
W wyniku wczorajszych działań policjanci ujawnili 3 wykroczenia popełnione przez kierujących pojazdami względem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Ponadto mundurowi stwierdzili 20 wykroczeń popełnionych przez pieszych i 6 przez rowerzystów. Głównie dotyczyły one nieprawidłowego poruszania się i zakończyły się pouczeniami. Niestety wśród skontrolowanych w trakcie wzmożonych działań uczestników ruchu drogowego, policjanci aż w dwóch przypadkach stwierdzili, że kierujący zdecydowali się kierować swoimi pojazdami pomimo faktu wcześniejszego spożywania alkoholu. Pierwszy nieodpowiedzialny kierowca Volkswagena został zatrzymany w miejscowości Rudna. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że kierował busem mając w organizmie blisko półtora promila alkoholu oraz sądowy zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Drugim nieodpowiedzialnym kierowcą okazał się mieszkaniec Złotowa jadący motorowerem marki Ruter, prowadząc jednoślad miał w organizmie blisko dwa promile alkoholu.
Nietrzeźwi użytkownicy dróg, zarówno kierujący pojazdami, jak również piesi i rowerzyści, stwarzają realne zagrożenie dla siebie oraz innych użytkowników dróg. Złotowscy policjanci prowadzą wielokierunkowe działania mające na celu ujawnianie i eliminowanie z ruchu kierujących pod wpływem alkoholu, w tym wzmożone kontrole stanu trzeźwości kierujących i kampanie medialne. Niestety problem kierujących po alkoholu na naszych drogach wciąż istnieje.
Apelujemy do kierujących pojazdami, aby wybierając się w podróż zawsze byli wypoczęci i trzeźwi. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do stanu trzeźwości, istnieje możliwość wykonania badania trzeźwości na własną prośbę w każdej jednostce Policji. Policjanci wyposażeni są w najnowocześniejszy sprzęt do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu i na każde żądanie sprawdzą trzeźwość kierowcy.
Należy również reagować w sytuacji, gdy widzimy osobę nietrzeźwą wsiadającą za kierownicę samochodu lub na rower. Taka postawa to nasz społeczny obowiązek. Powinno się wówczas podjąć działania zmierzające do nie dopuszczenia takiej osoby do kierowania pojazdem, a w sytuacji, gdy okaże się to niemożliwe, niezwłocznie powiadomić Policję.
Pamiętajmy, w ten sposób możemy uratować ludzkie życie, zapobiec tragedii i zmniejszyć ilość ofiar wypadków drogowych.
Kierowco pamiętaj!
Kodeks karny za ten czyn przewiduje karę 2 lata pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.
Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności wobec niechronionych uczestników dróg, zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych. Piesi i rowerzyści są bowiem spośród wszystkich użytkowników dróg najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia podczas wypadku drogowego. Zderzenie samochodu z pieszym, czy rowerzystą, którego nie chronią żadne systemy bezpieczeństwa, pasy bezpieczeństwa czy też poduszki powietrzne, mają niewielkie szanse na przeżycie.
O rozwagę również prosimy pieszych, aby zwracali uwagę na to co się dzieje na drodze, nie wchodzili na przejście dla pieszych bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, gdyż droga hamowania samochodu wynosi kilkadziesiąt metrów, stosowali się do sygnalizacji świetlnej i nie przebiegali przez jezdnię.
Policjanci przypominają o zakładaniu elementów odblaskowych i noszeniu ich tak, aby były widoczne w światłach samochodu. Obowiązek taki dotyczy terenów niezabudowanych - jednak zachęcamy do używania ich wszędzie gdzie widoczność jest zmniejszona. Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pieszy, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, doznaje bardzo poważnych obrażeń, często skutkujących kalectwem albo nawet śmiercią. Natomiast samo uczestnictwo w wypadku drogowym może powodować uraz do końca życia.
Przypomnijmy kilka zasad, które podnoszą bezpieczeństwo pieszych na drodze.
Pieszemu nie wolno:
- wchodzić na jezdnię spoza przeszkody,
- poruszać się niewłaściwą stroną jezdni,
- poruszać się jezdnią, gdy można poboczem lub chodnikiem,
- przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu,
- przebiegać tuż przez pojazdem,
- wkraczać na przejście dla pieszych przy czerwonym świetle lub zielonym migającym,
- wchodzić na jezdnię bez upewnienia się czy nie nadjeżdża pojazd,
- poruszać się ruchliwą jezdnią dwójkami zamiast „gęsiego”.
Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym).
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści. Ponieważ widoczność rowerzysty w ruchu drogowym jest bardzo ważnym aspektem jego bezpieczeństwa, przypominamy o obowiązkowym wyposażeniu rowerów w światła: z przodu i z tyłu, oraz element odblaskowy z tyłu.
Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać:
1) światła:
- z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
- z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające,
2) skutecznie działające hamulce,
3) dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie przenikliwym dźwięku.
Apelujemy do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym.