Aktualności

Krajenka - z seniorami o bezpieczeństwie

Data publikacji 01.08.2018

Dzielnicowy Komisariatu Policji w Krajence spotkał się ze starszymi mieszkańcami Gminy Tarnówka by porozmawiać o szeroko pojętym bezpieczeństwie. Głównym założeniem spotkania było podniesienie świadomości osób starszych w zakresie różnych zagrożeń, jakie mogą napotkać w życiu codziennym.

Pomimo policyjnych apeli nadal osoby starsze padają ofiarami oszustów, którzy wykorzystują ufność, lub nieporadność starszych ludzi i wyłudzają od nich pieniądze. Zdarza się, że tracą oszczędności całego życia.

Dzielnicowy asp.szt. Sławomir Rummler podczas spotkań w Węgiercach i Sokolnej omówił schematy działania oszustów, którzy dokonują przestępstw metodą „na wnuczka” oraz „na policjanta”.

Dzielnicowy przypomniał, że w przypadku otrzymania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy od osoby podającej się za policjanta możemy być pewni, że rozmawiamy z oszustem! Przestępcy podszywający się pod funkcjonariuszy podają wymyślone nazwiska, numery odznaki, stwarzają presję czasu, żeby senior nie miał czasu do namysłu, nawet straszą sankcjami prawnymi za brak współpracy. Policjanci nigdy nie informują telefonicznie o swoich działaniach i nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy nieznanej osobie.

Dzielnicowy przypomniał, że należy kierować się zasadą "ograniczonego zaufania", w przypadku prośby o nagłą pożyczkę, skontaktujmy się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania "tragicznej" informacji, która miała być powodem pożyczki. Przy próbie podszywania się pod funkcjonariuszy - natychmiast należy skontaktować się z najbliższą jednostką Policji pod numerem 997.

Dzielnicowy omówił kwestie bezpieczeństwa seniorów w ruchu drogowym. Przypomniał zasady poruszania się po drogach dla pieszych, rowerzystów i kierowców. Podkreślił, że noszenie elementów odblaskowych ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa seniorów, również w sezonie letnim.

Dzielnicowy przybliżyli też działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, jako narzędzia do zgłaszania problemów i zagrożeń w środowisku zamieszkania.

IW

Powrót na górę strony