Aktualności

Apelujemy o rozważne korzystanie z numerów alarmowych

Data publikacji 25.07.2018

Policjanci z zespołu patrolowo-interwencyjnego Komisariatu Policji w Okonku obsługiwali w sobotni wieczór zgłoszenie 43-letniego mieszkańca gminy Okonek, który bezpodstawnie zażądał pomocy policji.

Do zdarzenia doszło w sobotni wieczór. Jeden z mieszkańców gminy Okonek zadzwonił do oficera dyżurnego twierdząc, że jego kilka lat starszy brat awanturuje się. Niezwłocznie pod wskazany adres udali się policjanci z z Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego Komisariatu Policji w Okonku. Jakież było zdziwienie zgłaszającego, gdy do drzwi jego mieszkania zapukali umundurowani policjanci. 43-latek twierdził, że w żadnym wypadku nie dzwonił na policję. Funkcjonariusze bardzo szybko ustalili, że przyczyną niepamięci jest nadmiar wypitego alkoholu. Teraz nieodpowiedzialnym zachowaniem mężczyzny, które mogło kosztować życie lub zdrowie inną osobę oczekującą na pomoc policji zajmie się złotowski sąd.

Policja przestrzega przed podobnymi zachowaniami, które mogą mieć bardzo poważne następstwa.

Przypominamy treść artykułu 66 kodeksu wykroczeń:

§ 1. Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1 500 złotych.

§ 2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1 000 złotych.

Pamiętajmy, że numer 112, 999, 998, 997 to numery alarmowe, więc korzystanie z nich w nieuzasadnionych przypadkach może pociągnąć za sobą skutki prawne. Areszt, ograniczenie wolności, grzywna do 1500 złotych, to kary jakie kodeks wykroczeń przewiduje właśnie za takie działanie.

Dość często okazuje się, że niepotwierdzone wezwania bywają efektem złośliwości lub głupiego żartu. Policjanci jadąc na tego typu interwencje wykonują niepotrzebne czynności i tracą czas, który przeznaczony jest na szeroko rozumianą ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego. Kiedy ktoś z nas lub naszych bliskich naprawdę będzie potrzebował pomocy, może okazać się, że jej nie uzyska, gdyż w tym czasie policjanci będą zaangażowani w przeprowadzenie nieuzasadnionej interwencji.

A przecież mogliby wtedy udzielać pomocy tym, którzy naprawdę jej potrzebują. Apelujemy więc o odpowiedzialne i rozważne korzystanie z numerów alarmowych.

Przypominamy ! Zgodnie z kodeksem karnym, kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3

Powrót na górę strony