Policyjne działania na drodze krajowej nr 22 pod kryptonimem "Kaskadowy pomiar prędkości"
Wczoraj 4 lipca br. policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego złotowskiej jednostki wspólnie z funkcjonariuszami KWP w Gdańsku strzegli bezpieczeństwa zmotoryzowanych podążających drogą K-22 na wypoczynek nad Bałtykiem w ramach policyjnej akcji pod kryptonimem „Kaskada”. Działania te polegały na częstym umiejscowieniu patroli policyjnych na konkretnym odcinku drogi. Mundurowi wyposażeni w laserowe mierniki prędkości sprawdzali prędkość z jaką poruszają się kierowcy. Jak wskazują policyjne statystyki to właśnie jazda z nadmierną prędkością jest najczęstszą przyczyną poważnych zdarzeń drogowych.
Kaskadowy pomiar prędkości polega na tym, że policjanci ruchu drogowego prowadzą kontrole na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach. W przeprowadzeniu takich kontroli może wziąć większa liczba radiowozów policyjnych ustawionych kolejno po sobie na określonym, często krótkim, odcinku drogi. Dzięki temu policjanci mogą skuteczniej zahamować zapędy kierowców, którzy nie respektują limitów dopuszczalnej prędkości.
„Stoi policja… zwalniam… przejechałem spokojnie… przyśpieszam”
Taki scenariusz zachowania - oczywiście w wielkim uproszczeniu - nie jest obcy kierowcom. Funkcjonariusze ruchu drogowego zdają sobie sprawę, że sam fakt pojawienia się na trasie policyjnego radiowozu działa na kierowców w sposób prewencyjny. Wszyscy wokół pamiętają o przepisach ruchu drogowego, chętnie się do nich stosują, jadą zgodnie z dopuszczalną prędkością, niektórzy dopiero wtedy w pośpiechu zapinają pasy lub natychmiast kończą rozmowy przez telefon. Kiedy miną policyjny radiowóz, sytuacja często wraca do punktu wyjścia - szybciej, bardziej brawurowo, bez zwracania uwagi na znaki drogowe....Wydawać by się mogło, że kierowcy powinni stosować się do zasad ruchu drogowego nie dla uniknięcia mandatu, a dla własnego bezpieczeństwa. Tymczasem jak pokazuje życie - nie zawsze tak jest.
Wraz z początkiem lipca na dobre rozpoczął się sezon urlopowy, a z nim liczne wakacyjne wyjazdy. Wielu z nas za środek transportu wybiera samochód, dlatego w okresie letnim możemy spodziewać się zwiększonego ruchu pojazdów zwłaszcza na drogach prowadzących do miejsc wypoczynku. W wakacyjnych podróżach towarzyszyć będą policjanci drogówki, którzy służyć będą wszelką radą i pomocą kierującym, którzy będą podróżować po drogach powiatu złotowskiego. Zwłaszcza na drodze krajowej nr 22, która ma duże znaczenie właśnie w okresie letnim, stanowiąc drogę dojazdową w kierunku położonych na wybrzeżu Bałtyku turystycznych miejscowości. Patrole policyjne obejmą szczególnym nadzorem cały odcinek drogi K-22. Dzięki temu szansa na wyeliminowanie niebezpiecznych zachowań znacznie wzrasta. Mundurowi w białych czapkach poza sprawdzaniem prędkości z jaką poruszają się zmotoryzowani, skontrolują także trzeźwość, stan techniczny pojazdów oraz uprawnienia do kierowania. Policjanci nie będą pobłażliwi dla niebezpiecznych zachowań na drodze i lekceważącego stosunku do przepisów prawa. Kierujący dopuszczający się takiej jazdy będą musieli liczyć się z konsekwencjami w postaci mandatu karnego czy skierowania wniosku o ukaranie do sądu.
Niestety, mimo wielu apeli o rozważną bezpieczną i spokojną jazdę nadal istnieje problem przekraczania dozwolonej prędkości. Podczas wczorajszych działań „Kaskadowy pomiar prędkości”, przeprowadzonych na drodze krajowej nr 22 złotowscy policjanci, na 51 skontrolowanych pojazdów ujawnili 43 wykroczenia polegające na przekroczeniu dozwolonej prędkości oraz zatrzymali 3 dowody rejestracyjne pojazdów, których stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia.
Apelujemy do kierujących o rozwagę. Jedźmy ostrożnie, przestrzegając przepisów, z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim od samych kierowców – od ich rozwagi, umiejętności przewidywania zagrożeń i szacunku dla innych kierowców. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, w tym o zapinaniu pasów oraz właściwym zabezpieczeniu przewożonych dzieci. Życie i zdrowie, które w ten sposób chronimy, są bezcenne.