Aktualności

WŁAŚCICIEL ODPOWIADA ZA SWOJEGO PSA

Data publikacji 26.03.2018

W ostatnim czasie na terenie powiatu złotowskiego policjanci przeprowadzili interwencję, gdzie działanie funkcjonariuszy było reakcją na problem psa, który stwarzał zagrożenie dla mieszkańców.

22 marca br. na terenie powiatu złotowskiego policjanci podjęli interwenc gdzie zgłoszono pogryzienie przez psa. Policjanci ustalili właściciela psa. Okazało się, że owczarek na stałe przebywa na zamkniętej posesji jednak uciekł przez furtkę, która prawdopodobnie przez nieuwagę nie została zamknięta. Pies pokąsał dwie przechodzące obok dziewczynki, na szczęście w pobliżu znajdował się przypadkowy mężczyzna, który ruszył z pomocą i odgonił psa. Policjanci ustalili, że pies ma aktualną książeczkę szczepień. Dziewczynki trafiły pod opiekę lekarza.

Apelujemy do wszystkich właścicieli psów o zachowanie odpowiednich środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt. Tylko takie postępowanie pozwoli w przyszłości uniknąć podobnych zdarzeń i odpowiedzialności prawnej.

Odpowiednie pilnowanie czworonogów

Polskie prawo nakłada na właścicieli czworonogów obowiązek należytej kontroli swojego psa udając się z nim w miejsca ogólno dostępne. Właściciel nie może wypuścić swojego czworonoga jak mu się tylko podoba. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada bowiem na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń:

Art. 77. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
W przypadku odpowiedzialności za to wykroczenie nie ma znaczenia czy właściciel psa nie zachował należytej ostrożności z winy umyślnej czy nieumyślnej. Zwykła ostrożność obejmuje bowiem przeciętne środki ostrożności związane z trzymaniem danego zwierzęcia, przy czym będą one zróżnicowane w zależności od gatunku zwierzęcia i przede wszystkim od stopnia niebezpieczeństwa, jakie zwierzę może stwarzać. Konkretne środki ostrożności mogą wynikać z ustawy jak i prawa miejscowego

Pogryzienie
Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia szkody przez psa innej osobie. Najczęściej ta szkoda ma postać uszkodzenia rzeczy, ale niestety
zdarza się pogryzienie przez psa dziecka czy nawet dorosłej osoby. Najbardziej surowa odpowiedzialność za niedopilnowanie psa spotka jego posiadacza w przypadku, gdy w wyniku pogryzienia dojdzie do uszkodzenia ciała innej osoby.

Właściciel psa może ponieść odpowiedzialność z art. 160 kodeksu karnego:
Art.
160. § 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu podlega karze pozbawienia wolności do lat 3

Obowiązkowe szczepienia ochronne

Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane być każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.

 

KGP/IW

Powrót na górę strony