Ogólnopolskie działania "Pasy"
Data publikacji 14.03.2018
W najbliższy czwartek policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego na drogach całego kraju wezmą udział w działaniach pk. "Pasy. Przypominamy, że obowiązek stosowania pasów bezpieczeństwa mają wszystkie osoby znajdujące się w danej chwili w pojeździe. Zatem "Wybierz życie - zapnij pasy"
15 marca br. przeprowadzone zostaną ogólnopolskie działania pk „Pasy”, w których udział wezmą również funkcjonariusze złotowskiego Wydziału Ruchu Drogowego. W tym dniu mundurowi szczególną uwagę zwracać będą na przestrzeganie przepisów dotyczących korzystania z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy pojazdem oraz stosowania fotelików ochronnych służących do przewożenia dzieci.
Niezapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem jak i niestosowanie specjalnych urządzeń do przewozu najmłodszych jest jedną z przyczyn doznawanych urazów oraz wysokiej śmiertelności wśród ofiar wypadków drogowych. Warto pamiętać, że w przypadku zaistnienia zdarzenia drogowego polegającego na zderzeniu się pojazdów, nasze ciało przemieszcza się wewnątrz pojazdu z ciężarem nawet 2,5 tony. Dlatego też niestosowanie się do obowiązujących przepisów przez pasażera siedzącego z tyłu może przyczynić się do śmierci jego samego jak i innych osób znajdujących się w samochodzie.
Dla przypomnienia:
art. 39. 1. ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym:
1. Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy (...)
2. Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:
1) osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa;
2) kobiety o widocznej ciąży;
3) kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera;
4) instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania;
5) policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej;
6) funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa podczas wykonywania czynności służbowych;
6a) żołnierza Żandarmerii Wojskowej podczas wykonywania czynności ochronnych;
7) zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej;
8) konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych;
9) osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim (...)
Apelujemy do podróżujących: "Wybierz życie - zapnij pasy"
KGP