Aktualności

Bezpieczeństwo kart płatniczych

Data publikacji 16.02.2018

W dzisiejszych czasach coraz rzadziej posługujemy się gotówką, częściej płacimy w sklepach i punktach usługowych kartą płatniczą. Upowszechnienie kart płatniczych pociągnęło za sobą rozwój nowych form przestępczości bankowej. Policjanci radzą co zrobić, żeby nie paść ofiarą oszustów.

Najczęstsze przestępstwa tego typu to "phishing" i skimming".

„Phishing” to wykradanie numerów kart kredytowych i poufnych informacji za pomocą technik psychologicznych.
Najczęściej rozpoczyna się od rozesłania pocztą elektroniczną wiadomości, które udają oficjalną korespondencję z banku, serwisu aukcyjnego itp., zawierającą np. informację o zdezaktywowaniu konta i konieczności jego ponownego reaktywowania. Ponownej aktywacji konta można dokonać na stronie internetowej, do której zostaje podany w e-mailu link. Podana witryna, choć z wyglądu przypomina prawdziwą stronę banku, w rzeczywistości jest obsługiwana przez przestępców. Nieświadomi użytkownicy ujawniają tu swoje dane (kody pin, identyfikatory, hasła) i w ten sposób dostają się w pułapkę przestępców.

Bardzo niebezpieczniejszą dla użytkownika formą phishingu jest tzw. pharming. Zamiast wysyłania fałszywych wiadomości e-mail, przestępcy przekierowują użytkowników wpisujących prawidłowe adresy np. swojego banku na fałszywe strony internetowe.

Innym sposobem działania cyberprzestępców, jest wykorzystywanie w celu poznania poufnych danych, złośliwego oprogramowania w postaci wirusów, robaków, trojanów Takiego oprogramowanie można ściągnąć korzystając z zainfekowanych witryn internetowych.

Każde podejrzenia odnośnie do budzących naszą niepewność witryn należy jak najszybciej przekazać policjantom lub pracownikom danego banku odpowiedzialnym za jego funkcjonowanie w sieci.

"Skimming" polega na bezprawnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty płatniczej w celu utworzenia duplikatu oryginalnej karty. Taka zduplikowana karta działa jak oryginalna, a transakcje nią dokonane obciążają prawowitego właściciela.
Karty mogą być kopiowane wszędzie tam gdzie dokonujemy płatności za ich pośrednictwem. Może skopiować ją sprzedawca, który współpracuje z przestępcami lub sam jest przestępcą. Najczęściej są kopiowane karty, które nie wymagają autoryzacji przy pomocy PIN-u. Do kopiowania służy małe urządzenie, które później podłącza się do komputera i kopiuje zawartość odczytanych pasków magnetycznych.
Odmianą "skimmingu" jest "skimming bankomatowy". Przestępcy instalują urządzenia, służące do pozyskiwania danych paska magnetycznego kart oraz kodów PIN. Urządzenia są montowane na bankomatach lub w ich wnętrzu, w postaci kompletu nakładek (jedna część montowana jest w miejscu, gdzie wsuwa się kartę do bankomatu, druga - z zainstalowaną kamerą, jako np. dodatkowy baner świetlny podwieszony w górnej części urządzenia). Taki zestaw rejestruje dane z paska magnetycznego naszej karty i za pomocą kamery odczytuje wprowadzany PIN.

Zasady bezpiecznego korzystania z kart płatniczych

1/ Pamiętaj, aby nie pozwalać na wykonywanie kserokopii Twojej karty przez kogokolwiek. Twoje dane osobowe w połączeniu z danymi z karty płatniczej pozwalają na realizację dowolnej transakcji w internecie.

2/ Kieruj się zasadą ograniczonego zaufania i nie dopuść, aby karta zniknęła z zasięgu Twojego wzroku. Nie pozwalaj personelowi punktu sprzedaży zabrać swojej karty na zaplecze celem dokonania płatności. Nie podawaj nikomu swojego kodu PIN.

3/ Przed wpisywaniem numeru PIN w bankomacie lub przy płatności kartą (przy PIN-padzie) upewnij się, że nikt nie stoi na tyle blisko, bo zauważyć wpisywany kod, ewentualnie zakryj ręką klawiaturę.

4/ Korzystając z bankomatu w pomieszczeniu banku, do którego wejście chronione jest czytnikiem karty, sprawdź czy na czytniku przy drzwiach nie jest nałożony drugi fałszywy czytnik, który umożliwi skopiowanie danych z Twojej karty.

5/Ogranicz liczbę posiadanych kart, a nieużywane karty najlepiej zostaw w bezpiecznym miejscu w domu (pamiętając, aby nie przechowywać razem z nimi PIN-ów) lub po prostu zrezygnuj z nich.

6/ Ustal w banku limit bezpieczeństwa dla karty – maksymalną wartość jednorazowej wypłaty z bankomatu i limit dziennych transakcji bezgotówkowych (zakupów). W przypadku utraty karty lub jej skopiowania złodziej wykorzysta tylko ten limit.

7/ W przypadku stwierdzenia utraty karty najważniejsze jest jej zastrzeżenie, które spowoduje zablokowanie karty na zawsze. Jeśli masz pewność, że karta została utracona, zrób to natychmiast. Jeśli nie masz pewności, sprawdź, czy może kartę masz w innym miejscu. Zastrzeżenie karty powoduje konieczność wydania nowej, co wiąże się z kosztami.

8/ Pod żadnym pozorem nie przechowuj swojego kodu PIN razem z kartą. Chroń kod PIN przed nieupoważnionymi osobami. Najlepiej nauczyć się go na pamięć lub zapisać w sposób nie sugerujący jego przeznaczenia w sytuacji, gdy nie jesteś w stanie zapamiętać go. Nie przechowuj również swojego numeru PIN zapisanego w telefonie komórkowym pod hasłem PIN.

KGP

Powrót na górę strony