Aktualności

Policyjna akcja pod kryptonimem "NURD" - Podsumowanie

Data publikacji 04.08.2017

Złotowska drogówka podsumowała czwartkowe działania „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądali się, czy piesi nie łamali przepisów ruchu drogowego. Mundurowi prowadzili działania na terenie całego naszego powiatu od godziny 06:00 do 22:00. Celem policyjnej akcji jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że rowerzyści i piesi wobec rozpędzonych maszyn są całkowicie bezbronni. Wypadki z ich udziałem niosą za sobą zazwyczaj poważne konsekwencje. W trakcie działań funkcjonariusze nałożyli łącznie 35 mandatów karnych.

Piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Dynamiczny wzrost liczby osób zmotoryzowanych potęguje stopień zagrożenia dla ich życia i zdrowia. Wczoraj od rana policjanci drogówki prowadzili działania pod hasłem "Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego". Mundurowi zwracali szczególną uwagę na właściwe zachowanie kierujących wobec pieszych oraz zgodne z przepisami poruszanie się pieszych na oznakowanych przejściach, a także stosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Ponadto policjanci sprawdzali stan techniczny pojazdów oraz obowiązkowe wyposażenie. Zarówno na pieszych, jak i kierowców, którzy poruszają się niezgodnie z przepisami nakładano mandaty.

Mundurowi podczas działań ujawnili 35 wykroczeń. Najczęściej popełnianym przez pieszych wykroczeniem było przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Jeżeli chodzi natomiast o zachowanie zmotoryzowanych, to policjanci podjęli czynności wobec 17 kierowców, którzy bezpośrednio przed przejściem dla pieszych przekroczyli prędkość.

Dlatego zwracamy się do pieszych i rowerzystów z apelem o przestrzeganie kilku podstawowych zasad:

  • przechodzimy przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, szczególnie poza miastem zachowujemy szczególną ostrożność, nigdy też nie wbiegamy raptownie na jezdnię,

  • Warto uświadomić sobie, iż w przypadku pojazdu jadącego z prędkością 70 km/h w czasie 1. sekundy reakcji kierowcy pojazd przemierza ok. 20 m. Dopiero po tym dystansie kierowca jest w stanie rozpocząć rzeczywiste hamowanie pojazdu. Droga hamowania pojazdu zależy przede wszystkim od prędkości pojazdu oraz stanu nawierzchni. Elementy odblaskowe na nieoświetlonej drodze pozwalają zauważyć rowerzystę czy też pieszego w światłach mijania samochodu już z odległości kilkuset metrów, gdy bez tych elementów kierowca może zauważyć ciemną sylwetkę zaledwie na kilka metrów przed pojazdem. Oznacza to, że kierujący pojazdem nie ma szans wykonać żadnego manewru. Jak często zdarzyło nam się widzieć nieoświetlone sylwetki na polskich drogach ?

  • Przepisy Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym nakładają na pieszych poruszających się po zmierzchu po jezdni lub poboczu poza obszarem zabudowanym obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Niestosowanie się do nowego przepisu może skutkować mandatem karnym od 20 do 100 złotych.

  • by widzieć nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd poza terenem zabudowanym chodzimy tylko lewą stroną drogi.

Pieszy także powinien zawsze gdy przechodzi jezdnię zachować szczególną ostrożność.

Piesi, będąc na przejściu, mają pierwszeństwo przed jadącymi pojazdami. Zanim jednak wejdziesz na jezdnię, nawet na oznakowanym przejściu, powinieneś się zatrzymać na krawędzi chodnika, lub jezdni, spojrzeć w lewo, czy z tego kierunku nie nadjeżdża pojazd. Gdy nie ma w bliskiej odległości pojazdu popatrz w prawo, gdyż po przekroczeniu połowy jezdni, pojazd nadjeżdżający z prawej strony może Ci zagrozić. Jeśli z prawej strony nikt nie nadjeżdża, jeszcze raz popatrz w lewo - droga wolna - przechodź.

Jezdnie należy przechodzić równym krokiem, bez zatrzymywania się, cofania. Nie należy przebiegać przez jezdnię. Nie wolno przechodzić przez jezdnię:

  • w miejscach gdy odległość od wyznaczonego przejścia jest mniejsza niż 100m.

  • bezpośrednio przed jadącym pojazdem, także na przejściu dla pieszych,

  • na zakrętach, spoza stojących pojazdów, to jest w miejscach, gdy jesteśmy niewidoczni, z dostatecznej odległości dla kierujących,

Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Pamiętajmy, że pieszy w starciu z samochodem nie ma żadnych szans, dlatego apelujemy o ostrożność i wyobraźnię!

Powrót na górę strony