Aktualności

APEL DO GRZYBIARZY

Data publikacji 11.07.2017

W związku ze sprzyjającą pogodą w lasach jest coraz więcej grzybów, a co za tym idzie grzybiarzy. Nie wszyscy z nich znają jednak lasy, do których się udają. Często wybierają się tam w pojedynkę przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Złotowscy policjanci apelują o rozwagę i rozsądek podczas wakacyjnych wypraw do lasu.

Trwa sezon na grzybobranie. Od jakiegoś czasu w lasach obserwujemy wzmożony ruch osób zainteresowanych zbieraniem runa leśnego. Policyjne doświadczenia lat ubiegłych pokazują, że grzybiarze niejednokrotnie wchodzą w głąb lasu i nie potrafią samodzielnie się z niego wydostać. Policja często odnotowuje zgłoszenia dotyczące zaginięć osób w podeszłym wieku. Często są to osoby, które wyszły z domu nie informując członków rodziny, sąsiadów o celu swojej wyprawy. Identyczna treść zgłoszenia wpłynęła na stanowisko kierowania złotowskiej jednostki w poniedziałkowy wieczór 10 lipca br. Zaniepokojony nieobecnością 92-letniej sąsiadki, mieszkaniec gm. Okonek powiadomił oficera dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Złotowie o jej  zaginięciu. Z informacji, jaką przekazał 92-latka,  mogła wyjść z domu około godziny 12:00 z zamiarem udania się na grzyby do pobliskiego lasu i od tej pory nie powróciła oraz nie dała żadnych oznak życia. Do akcji poszukiwawczej niezwłocznie przystąpili policjanci, sąsiedzi oraz rodzina zaginionej. Wzmożone działania poszukiwawcze wkrótce przyniosły zamierzony efekt. Mieszkanka gm. Okonek została odnaleziona na jednym z duktów leśnych prowadzących do tzw. „Harcówki”. Starsza Pani cała i zdrowa została przekazana przez policjantów pod opiekę członkom rodziny.

W bieżącym roku złotowscy funkcjonariusze kilkukrotnie brali udział w akcjach poszukiwawczych zaginionych osób. Ochrona życia i zdrowia ludzkiego jest jednym z priorytetowych zadań Policji. Należy jednak zauważyć, że każde poszukiwania odbywające się na dużym obszarze absorbują znaczne środki osobowe i techniczne. Do działań poszukiwawczych niejednokrotnie wykorzystywany jest sprzęt specjalistyczny, psy tropiące. W poszukiwaniach zazwyczaj policjantom pomagają strażacy, funkcjonariusze straży leśnej oraz miejscowa ludność.

Zdecydowana większość zgłoszeń kończy się szczęśliwym odnalezieniem grzybiarza już po kilku godzinach. Bywa jednak, że akcja musi być prowadzona nawet kilka dni, a w tym czasie zagubionej w lesie osobie grozi niebezpieczeństwo. Dzieje się tak szczególnie wówczas, gdy znajdująca się daleko od zabudowań osoba cierpi na zaniki pamięci lub problemy z orientacją w terenie. Człowiek taki może zachowywać się irracjonalnie, nie rozmawia z nikim i nie potrafi samodzielnie szukać pomocy. Złotowscy policjanci odnotowywali przypadki odnajdywania osób przemoczonych i wyziębionych, które zdołały odejść od domu nawet kilkanaście kilometrów. Warto podkreślić, że osoby zaangażowane do działań poszukiwawczych w tym czasie mogło by pełnić służbę zupełnie w innych miejscach.

Apelujemy do osób wychodzących do lasu o rozsądek. Apel ten kierujemy również do najbliższych, którzy mają obowiązek sprawowania właściwej opieki nad osobami w podeszłym wieku. Starajmy się robić wszystko, by osoby takie nie wchodziły do lasu bez odpowiedniego nadzoru. Pamiętajmy by w każdym przypadku miały przy sobie telefon komórkowy z naładowana baterią, a także kartkę z numerami telefonu do opiekunów. W każdym przypadku zaginięcie osoby należy zgłaszać Policji bez zbędnej zwłoki. Tylko sprawnie podjęte działania dają szansę na szybkie odnalezienia zaginionego.

Oto kilka zasad, którymi powinni kierować się wszyscy wybierający się np. do lasu, a szczególnie osoby starsze:

- nie wybierajmy się do lasu w pojedynkę, a będąc w większym gronie zwracajmy na siebie wzajemną uwagę, nie tracąc kontaktu;
- zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy;
- w trakcie poruszania się po lesie zwracajmy uwagę na charakterystyczne punkty odniesienia, które pomogą nam znaleźć drogę powrotną, lub oznaczmy ją w wiadomy sobie sposób;
- nigdy nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu;
- zawsze informujmy kogoś bliskiego o tym, gdzie mamy zamiar się wybrać i jak długo przypuszczalnie mamy zamiar tam przebywać;
- gdy stracimy orientację, nie wpadajmy w panikę, brnąc w nieznanym kierunku. Starajmy się trzymać danego miejsca, pomoc z pewnością nadejdzie.

Powrót na górę strony