Zatrzymano sprawcę fałszywego alarmu bombowego w złotowskim hospicjum
Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Złotowie dzięki współpracy z funkcjonariuszami Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali sprawcę fałszywego alarmu bombowego. 22-letni mężczyzna zadzwonił do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu i poinformował o podłożonej bombie w złotowskim hospicjum. Za to przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
W niedzielę 11 czerwca br. dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Złotowie odebrał zgłoszeniez Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego o podłożonym ładunku wybuchowymw Hospicjum im. Św Elżbiety w Złotowie. Informację o bombie przekazał anonimowy mężczyzna dzwoniąc na numer alarmowy 112. Na miejsce natychmiast skierowane zostały służby ratownicze, które zabezpieczyły miejsce zgłoszenia. Następnie policyjni pirotechnicy dokładnie sprawdzili budynek oraz jego otoczenie. Funkcjonariusze nie ujawnili żadnego ładunku wybuchowego, a alarm okazał się fałszywy.
Złotowscy kryminalni niezwłocznie nawiązali więc współpracę z kolegami z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Wspólne działania i wymiana informacji pozwoliły w krótkim czasie wytypować sprawcę niezwykle poważnego zgłoszenia, które okazało się być wyłącznie nieodpowiedzialnym zachowaniem. Okazał się nim 22-letni mężczyzna, który został zatrzymany 30 czerwca br. na terenie Złotowa. Sprawca fałszywego alarmu i postawienia wszystkich służb w pełnej gotowości to mieszkaniec Złotowa. Zatrzymany usłyszał zarzut fałszywego zawiadomienia, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 8 oraz został objęty dozorem policyjnym.
Przypominamy, zgodnie z art. 224 a kodeksu karnego, kto wiedząc że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mająca na celu uchylenie zagrożenia podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.