Nie daj się złowić

Jeżeli planujesz taki wyjazd w celach zarobkowych albo żeby wyprowadzić się na stałe i rozpoczynając nowe życie. Pamiętaj, że możesz zetknąć się z niebezpieczeństwem. Przestępcy mogą próbować Cię wykorzystać.
Na co zwrócić uwagę odpowiadając na oferty pracy za granicą?
Grupy przestępcze zajmujące się handlem ludźmi wykorzystują różne metody, żeby zwerbować swoje ofiary.
Mogą zamieszczać atrakcyjne oferty pracy w internecie lub gazetach z ogłoszeniami, często też przekazują je bezpośrednio osobom poszukującym zatrudnienia, np. w urzędach pracy.
Zarobki
Jeżeli ktoś proponuje zarobki wyższe niż inni pracodawcy, sprawdź jakie są średnie stawki wynagrodzenia na podobnych stanowiskach. Wysokie zarobki to najpopularniejsza przynęta.
Kwalifikacje
Jeżeli ktoś proponuje dobrze płatną pracę i nie wymaga żadnych kwalifikacji ani doświadczenia to może wcale nie szuka pracownika. Możesz sprawdzić jakie umiejętności są niezbędne na podobnym stanowisku pracy.
Znajomość języka
Kiedy ktoś proponuje dobrze płatna pracę za granicą i nie wymaga nawet podstawowej znajomości języka kraju w którym ma być wykonana to warto zachować ostrożność.
Sprawcy mogą również posługiwać się portalami społecznościowymi albo przesyłać oferty pocztą elektroniczną. Uważaj na oferty idealnie dopasowane do Ciebie. Sprawcy mogą obserwować profile upatrzonych osób i przygotowywać nęcące ogłoszenia specjalnie dal nich. Nigdy nie podpisuj umów, których treści nie rozumiesz !!!
Jeżeli planujesz wyjazd i masz wątpliwości, czy twój przyszły pracodawca jest uczciwy, zgłoś się po poradę do Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjego (KCIK).
Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne tel. 22 628 01 20
email: info@kcik.pl
Nie musisz narażać się na niebezpieczeństwo ! Zobacz jak możesz unikać niebezpiecznych sytuacji.
Znajdź jak najwięcej informacji!
Zawsze postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o pracodawcy, agencji pracy lub o osobach publikujących interesujące cię ogłoszenie albo przedstawiających Ci atrakcyjną propozycję.
Wyszukaj opinie w Internecie. Jeżeli możesz, poproś o pomoc znajomego, który zna język kraju do którego jedziesz.
Jeżeli planujesz skorzystać z agencji pośrednictwa pracy, sprawdź czy agencja ta działa legalnie. Listę zarejestrowanych agencji zatrudnienia znajdziesz tutaj:
Kontaktuj się z bliskimi!
Umów się z rodziną lub bliską Ci osobą na regularne kontakty i poproś o zawiadomienia Policji, w przypadku dłuższego braku kontaktu.
Przygotuj się do wyjazdu!
Jeśli możesz, to zeskanuj swój paszport lub dokument tożsamości i wyślij na swoją skrzynkę poczty elektronicznej. W przypadku utraty dokumentów, dostęp do kopii może ułatwić i przyspieszyć wiele formalności.
Sprawdź gdzie możesz uzyskać pomoc w kraju do którego jedziesz. Zapisz adresy i numery telefonów organizacji udzielającym pomocy i polskiego konsulatu na kartce, którą można zawsze mieć przy sobie. Pamiętaj też, że wszędzie w Unii Europejskiej możesz skorzystać z numeru alarmowego 112.
Jeżeli to możliwe, to zabierz ze sobą pieniądze, które wystarczą na podróż powrotną.
Pamiętaj, że możesz otrzymać pomoc!
Jeżeli po przyjeździe do pracy za granicę okaże się, że twój nowy pracodawca nie wypłaca Ci wynagrodzenia, odbiera Ci dokumenty, nie pozwala Ci odejść, zmusza Cię do pracy ponad siły, w bardzo złych warunkach…
Jeżeli twojemu zdrowiu lub życiu zagraża niebezpieczeństwo jesteś ofiarą szantażu lub gróźb – NIE CZEKAJ !
Natychmiast skontaktuj się z Policją, odpowiednią organizacją lub polskim konsulatem i opowiedz swoja historię.