Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Czy pieszy zawsze ma pierwszeństwo?

Data publikacji 24.04.2016
kamizelka1Pierwszeństwo pieszego przechodzącego po przejściu dla pieszych nie wzbudza wątpliwości u nikogo. Ale co z pieszym, który zbliża się do przejścia, stoi na wysepce lub przechodzi przez jezdnię w miejscu niedozwolonym ? Czy w takich przypadkach zawsze należy ustąpić pierwszeństwa pieszemu?


 

 

 

 

 

 

 

Pieszy w stosunku do samochodu jest uprzywilejowany, ale nie zawsze i wszędzie. Nie może wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Piesi sami często ryzykują życie, np. wchodząc wprost pod koła samochodu. Oto często występujące wątpliwości dotyczące ruchu pieszych

Pieszy na pasach z wysepką

 

przejcie_z_wysepk

 

Pieszy stojący w obrębie wysepki znajduje się w strefie azylu, a nie na przejściu. Zejście na drugą część przejścia wymaga respektowania zakazu wchodzenia bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Niektórzy piesi uważają, że cały czas są na przejściu i egzekwują na siłę swoje pierwszeństwo. Z kolei niektórzy kierowcy, widząc pieszego jeszcze przed wysepką, gwałtownie hamują, aby udzielić mu pierwszeństwa.Każdy kierowca powinien zwracać szczególną uwagę na zachowania pieszych w ruchu drogowym. Nie ulega wątpliwości, że przy zderzeniu z samochodem pieszy zawsze przegra, nawet gdy przysługiwało mu pierwszeństwo.

Przepisy ruchu drogowego nie zakończą sporu pomiędzy pieszymi, a kierowcami zgodnie z kodeksem ruchu drogowego pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem tylko w sytuacji, gdy znajduje się na przejściu dla pieszych, czyli w momencie kiedy wejdzie na jezdnię. Niezmiernie istotny jest więc zdrowy rozsądek i rozwaga oraz zasada ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu drogowego.

Pieszy stojący przed przejściem – czy ma pierwszeństwo ?

Piesi nie mogą wtargnąć na przejście wprost przed nadjeżdżający pojazd, a kultura jazdy polskich kierowców skazuje osoby na cierpliwe oczekiwanie na dłuższą lukę w sznurku jadących samochodów, by wtedy móc bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni.

Pieszy na przejściu – bezwzględne pierwszeństwo, ale nie na wysepce. Piesi poruszający się po przejściu dla pieszych mają pierwszeństwo do momentu, w którym znajdują się na jezdni. W momencie, w którym wejdą na wysepkę rozdzielająca pasy o przeciwległych kierunkach ruchu nie mają już pierwszeństwa i znajdują się w sytuacji analogicznej do tej, jakby czekali na przejście przez jezdnię przed pasami.

Piesi poza przejściem dla pieszych

W sytuacji, gdy w pobliżu skrzyżowania nie ma wyznaczonego przejścia dla pieszych przepisy ruch drogowego określają, że pieszy może przejść przez jezdnię przy skrzyżowaniu. W innych przypadkach, przy próbie przejścia przez jezdnię w miejscach nieoznakowanych piesi muszą zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa nadjeżdżającym pojazdom.Sytuacja zmienia się, tzn. piesi mają bezwzględne pierwszeństwo na drogach oznaczonych znakami strefa zamieszkania.

Pieszy w strefie zamieszkania

 

Znalezione obrazy dla zapytania pieszy strefa zamieszkania

 

W strefie zamieszkania piesi mogą korzystać z całej szerokości drogi i mają pierwszeństwo przed pojazdami. Mogą iść nawet środkiem drogi. Dopuszczalna prędkość pojazdu lub zespołu pojazdów wynosi 20 km/h.Uwaga! W strefie zamieszkania pieszy może przechodzić w dowolnym miejscu przez drogę, a nawet iść jej środkiem. W związku z tym nie wyznacza się przejść dla pieszych. Jeśli jednak znajduje się ono w strefie (drogowcy czasem wyznaczają przejście, mimo że jest to nieprawidłowe), może dawać to kierowcy mylny sygnał, że na pasach musi przepuścić pieszego, ale poza nimi już nie ma takiego obowiązku.

Nie tylko kierowcy mają obowiązki podczas pokonywania „pasów”. Przepisy wyraźnie mówią, że pieszy przechodzący przez jezdnię musi zachować szczególna ostrożność, a także korzystać z wyznaczonego przejścia dla pieszych. Przypominamy, że kategorycznie zabrania się pieszym wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd i zza innego pojazdu lub przeszkody ograniczającej widoczność. Zabrania się także pieszemu zwalniania kroku, zatrzymywania się bez wyraźnej przyczyny podczas przechodzenia przez jezdnię, a także przebiegania przez drogę.

Pamiętajmy !

Podstawowa zasada mówi, że pieszy który na oznakowanym przejściu rozpoczął przechodzenie przez drogę, ma pierwszeństwo przed uczestnikami ruchu poruszającymi się po drodze, o ile przejście to nie jest kierowane przez upoważnioną do tego osobę lub sygnalizację świetlną. Oznacza to, że nie wolno zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku, gdy znajduje się już na przejściu. Niebezpiecznymi i zabronionymi manewrami są także omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu i wyprzedzanie bezpośredni przed lu na przejściu dla pieszych.

Dlatego zwracamy się do pieszych apelem o przestrzeganie kilku podstawowych zasad:

  • przechodzimy przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, szczególnie poza miastem zachowujemy szczególną ostrożność, nigdy też nie wbiegamy raptownie na jezdnię,

  • warto zaopatrzyć się w elementy odblaskowe lub latarkę, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza, a ciemne kolory ubrania powodują, że pieszy zauważany jest przez kierowcę dopiero w ostatnim momencie. Osoba piesza wyposażona w element odblaskowy dla kierowcy pojazdu widoczna jest ze znacznie większej odległości co pozwala na wcześniejszą reakcję,

  •  by widzieć nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd poza terenem zabudowanym chodzimy tylko lewą stroną drogi.

Pieszy jest zobowiązany korzystać z chodnika lub innej drogi dla pieszych (ścieżki), a w razie braku takiej drogi - z pobocza:

  • pieszy idący po poboczu lub jezdnią jest obowiązany iść lewą stroną drogi, w szeregu jeden za drugim i obowiązkowo ustępować miejsca pojazdom nadjeżdżającym z kierunku przeciwnego.

  • w razie zamknięcia chodnika dla ruchu pieszy powinien iść jezdną obok tego chodnika, chyba że ruch pieszych został skierowany na inną część drogi,

  • piesi, w razie braku chodnika lub pobocza, mogą korzystać z drogi dla rowerów, ale są obowiązani do ustępowania pierwszeństwa rowerzystom, (nie dotyczy to osób niepełnosprawnych)

  • kolumna pieszych może poruszać się tylko prawą stroną jezdni,

  • liczba pieszych idących jezdnią w kolumnie obok siebie nie może przekraczać czterech, a w kolumnach wojskowych - sześciu osób,

  • kolumny pieszych w wieku do l0 lat mogą się poruszać tylko dwójkami i to po chodniku,

  • pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest zobowiązany, zachować szczególną ostrożność,

  • poza przejściami dla pieszych przechodzenie przez jezdnie jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu; pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom,

  • na obszarze zabudowanym, na drogach o dwóch jezdniach lub takich, po których kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy może korzystać tylko z przejść dla pieszych.

  • dziecko w wieku do lat 15, poruszające się po zmierzchu drogą poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Umieszczone one powinny być w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Nie zawsze dostatecznie oświetlone drogi, brak miejsc wyznaczonych do bezpiecznego poruszania się - zwłaszcza poza obszarem zabudowanym oraz często niewłaściwy sposób korzystania z drogi przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu niebezpiecznych zdarzeń z ich udziałem-potrąceń.

Apelujemy więc do wszystkich: uczestników ruchu: „Przestrzegajcie przepisów ruchu drogowego". Nawet w terenie zabudowanym i przy świetle lamp, człowiek poruszający się wzdłuż drogi czy nawet przechodzący przez jezdnie jest o wiele słabiej widoczny dla kierowcy niż wtedy, gdyby miał odblaski. Bardzo często pieszym wydaje się, że tak samo jak oni widzą samochód nadjeżdżający z naprzeciwka, tak kierowca widzi ich. Nic bardziej mylnego. Pieszy, który porusza się w warunkach ograniczonej widoczności bez odblasków, tak naprawdę jest niewidoczny. Pieszy bez odblasku widoczny jest dopiero z 20 – 30 m, natomiast jeśli pieszy ma elementy odblaskowe kierowca widzi go już z ponad 150 m. Dlatego tak ważne jest, aby dla własnego dobra wszyscy piesi – zarówno dzieci jak i dorośli, korzystając z drogi po zmierzchu, mieli na sobie widoczne dla innych uczestników ruchu elementy odblaskowe!

Prawidłowo noszone odblaski powinny być zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków i umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych. Zapewnienie właściwej widoczności na drodze jest niezwykle ważne.

Złotowska policja zwraca się z apelem do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów, bo kiedy zaczyna brakować nam wyobraźni i zdrowego rozsądku dochodzi do przykrych, a niejednokrotnie tragicznych zdarzeń.

Powrót na górę strony