Konsultacje społeczne dot. "Krajowej Mapy Zagrożeń"- powiat złotowski

Spotkania zostały zorganizowane z inicjatywy funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Złotowie na terenie gminy Jastrowie, Krajenka, Lipka, Okonek, Tarnówka, Zakrzewo i Złotów. W konsultacjach uczestniczyli burmistrzowie i wójtowie wszystkich gmin, radni, sołtysi, przedstawiciele instytucji współpracujących na co dzień z Policją i mieszkańcy powiatu złotowskiego.
Policjanci przedstawili uczestnikom konsultacji zagadnienia związane z tworzeniem mapy zagrożeń. Wyjaśnili jej cele, możliwości i sposoby wykorzystania. W oparciu o analizy stanu bezpieczeństwa oraz dane statystyczne omówili również obecną sytuację dot. zagrożeń na terenie powiatu złotowskiego. Omówiono również kwestie związane z poziomem zagrożenia w poszczególnych kategoriach przestępstw charakterystycznych dla gmin powiatu złotowskiego. .
Następnie mieszkańcy przekazali obecnym policjantom swoje spostrzeżenia i uwagi dotyczące miejsc, gdzie ich zdaniem występują sytuacje zagrażające bezpieczeństwu.
Konsultacje społeczne dotyczące „Map Zagrożeń” odbywają się na terenie całego kraju. "Mapy zagrożeń" mają na celu rzetelne i czytelne zobrazowanie skali i rodzaju zagrożeń - przy udziale instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz społeczności lokalnych. Naczelną zasadą przy tworzeniu „Map Zagrożeń” jest zaangażowanie w ich opracowanie jak największego grona podmiotów zainteresowanych poprawą stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na poziomie gmin, powiatów, czy województw. „Mapa Zagrożeń” powinna być kompendium informacji z baz policyjnych, wyników badań opinii publicznej, istotnych wniosków płynących z debat społecznych, spostrzeżeń własnych Policji oraz innych służb i inspekcji jak również środków masowego przekazu.
Bardzo często wiedza na temat bezpieczeństwa opiera się na własnych odczuciach mieszkańców, opiniach znajomych oraz opiniach kreowanych przez środki masowego przekazu i niestety często powoduje, że jest ona niepełna oraz nierzeczywista. Dlatego niezwykle ważnym jest stworzenie mapy zagrożeń bezpieczeństwa, w których społeczności lokalne będą mogły zidentyfikować skalę i rodzaj realnych zagrożeń.
W konsultacjach społecznych aktywnie uczestniczyli mieszkańcy poszczególnych gmin. Poruszane były głównie zagadnienia związane ze sprawami porządkowymi oraz zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowego. Spotkania na poziomie gminnym powiatu złotowskiego to tylko część z zaplanowanych przez złotowskich mundurowych cyklu konsultacji społecznych.




