Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” Zadbajmy o światła pojazdu

Data publikacji 30.09.2019

Za oknem jesień, a wraz z nią okres szarówki i opadów deszczu. Są to trudne warunki dla kierujących pojazdami, szczególnie ze względu na szybko zapadający zmrok. Włączone i prawidłowo ustawione światła to ważny element bezpiecznej jazdy, pomaga w porę ominąć przeszkody, dostrzec innych uczestników ruchu drogowego. Ważne jest też to, żeby nie oślepiać innych kierujących.

.

Prawidłowe działanie świateł samochodowych, a także ich właściwe ustawienie ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zarówno kierujących pojazdami jak i rowerzystów, osoby piesze i osoby poruszające się urządzeniami transportu osobistego.

Światła w pojeździe powinny być ustawione w taki sposób, aby nie oślepiały innych uczestników ruchu drogowego. Korzystanie ze świateł drogowych tzw. długich w sposób niezgodnych z przepisami również może być powodem policyjnej kontroli i mandatu karnego w wysokości 200 zł i 3 punktów karnych. Naruszenie warunków korzystania ze świateł przeciwmgłowych przednich i tylnych to z kolei 100-złotowy mandat i 2 punkty karne.

Pamiętajmy, że reflektory samochodów oświetlają nie tylko drogę, ale też umożliwiają dostrzeżenie w porę niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy poruszają się poboczem lub jezdnią. Części zdarzeń z ich udziałem udałoby się uniknąć, gdyby kierowca miał sprawne i prawidłowo wyregulowane światła. Daje to możliwość odpowiednio wczesnego dostrzeżenia pieszego.

Każdy odpowiedzialny pieszy rozumie także potrzebę posiadania elementu odblaskowego. Posiadanie odblasku w czasie od zmierzchu do świtu, poza terenem zabudowanym, jest określone w przepisach ale policjanci zachęcają do noszenia odblasków również na obszarze zabudowanym.

Pamiętajmy, że ważny jest stan wszystkich elementów oświetlenia pojazdu tj. żarówek, lamp oraz ustawienia świateł. Przypomnijmy kilka podstawowych zasad związanych ze światłami:

1. Lampy powinny być sprawne i czyste.

Należy je systematycznie przecierać lub po prostu umyć samochód. Łatwo się zorientować, kiedy światła są zabrudzone patrząc na szyby samochodu - jeśli są zabrudzone poza obszarem oczyszczanym wycieraczkami, to światła na pewno też.

2. Wszystkie żarówki powinny się świecić.

Najlepiej wymieniać żarówki parami bowiem, gdy jedna się przepali, druga prawdopodobnie wkrótce też będzie niesprawna. Poza tym światła żarówki po długim okresie świecenia mogą słabnąć, więc w przypadku wymiany tylko jednej żarówki będą świecić z różnym natężeniem.

3. W samochodzie warto mieć komplet żarówek zapasowych.

Żarówki muszą być zgodne ze specyfikacją producenta samochodu i posiadać homologację. Użytkownik samochodu powinien zainteresować się jak można je wymienić za pomocą fabrycznego zestawu narzędzi samochodu. Potrzebna informacja zwykle jest zawarta w instrukcji obsługi pojazdu.

4. Zasięg widoczności w nocy może być znacznie ograniczony, dlatego zawsze należy dostosować prędkość do własnego postrzegania. Pamiętajmy, w warunkach ograniczonej widoczności, wyprzedzamy inny pojazd tylko wtedy, gdy widzimy drogę wystarczająco daleko.

5. Światła reflektorów powinny być prawidłowo ustawione.

Należy to sprawdzić w warsztacie samochodowym lub stacji kontroli pojazdów po każdej wymianie żarówki reflektora, a także po każdej naprawie mechanicznej mogącej mieć wpływ na ustawienie świateł (np. zawieszenia, naprawy blacharskiej po kolizjach) oraz sprawdzać okresowo. Jeżeli świateł nie można prawidłowo ustawić, bo uszkodzone są pokrętła regulacyjne, to usterkę trzeba naprawić.

KGP/MF

  • Plakat Pokazujący zakres oświetlonej drogi w przypadku prawidłowego ustawienia świateł i błędnego ustawienia reflektorów
Powrót na górę strony